Foto R.Kalivoda

Foto R.Kalivoda

Ahoj;o)
jmenuji se Martin, tahám s sebou už na hřbetě nějaký ten křížek a taky už půl života tahám na krku (rameni) foťák při toulkách krajem v okolí mého rodiště, tj. okolím Bruntálu v podhůří Jeseníků.
Jako kluk jsem zkoušel fotit sovětskými přístroji Zenit, časem jsem se, jak vývoj předurčuje, přes Prakticu, P-six a kinofilmovou Minoltu dostal až k digitálu.
Nenajdete zde senzační akční a technicky perfektní fotky,do uměleckého ztvárnění mám taky daleko. Jen zprostředkovávám to, co jsem při svých toulkách viděl a se štěstím"ulovil".
Zima byla taková ...no jaká byla zkrátka. Na újedích se mi naposledy zadařilo koncem listopadu, potom jakoby kdosi mávnul kouzelným proutkem a z krajiny se vytratila nejen káňata ale i sojky a jiné ptactvo. v březnu nastal čas poohlédnout se tradičně za srnčími krasavci k Černému lesu. Zpočátku se velmi nedařilo, zvěř v malém počtu vycházela nepravidelně, tu v pět tu v sedm, tu z olšiny tu ze smrkového houští. Navíc se vlivem teplého počasí uspíšily jarní práce v lese a dělníci opouštěli čerstvou paseku pod jezírkem často až v podvečer. Až se situace uklidnila a práce se přesunuly jinam, srnčí tlupička počala pravidelněji vycházet tam kde jsem ji čekal. Vznilky první záběry a pak i další.
....po xtém čekání konečně z proutí vyšla srna. Jistila krátce a poté se pustila do pastvy s občasným ohlédnutím se za sebe do porostu. Tušil jsem proč. Za chvíli vyběhli 2 srnečci a počali se hned postrkovat.
veb.jpg
Za nedlouho se přidal třetí srnec a já se těšil na nějaké akce ve stylu pošťuchování apod., bohužel předčasně. Všechny 4 kusy se intenzivně věnovaly pastvě přičemž se mi dostaly i dost blízko. Po dlouhých týdnech bez úlovku mě udělala tahle parta radost;o)
veb1.jpg
veb5.jpg
veb2.jpg
Jedno ráno jsem se chtěl věnovat lovu v mé oblíbené lokalitě za přehradou. Když jsem dojel na místo a vybalil techniku, zjistil jsem že mám jen 9% energie v baterce. Nevadí, večer jsem nabil rezervní.Hledám v kapsách batohu a dochází mi, že zůstala v nabíječce. Přesto vyrážím do stoupání lesem a na horní louce s východem slunce potkávám srnce. Protisvětlo dává obrazu zajímavou atmosféru. Fotím pár snímků a k srnci se přidávají 2 srny. Po několika snímcích můžu jít k autu, baterka je na nule. Přesto jsem rád, že se mi poštěstilo alespoň tohle...
ráno1.jpg
ráno.jpg
Ještě jsem se pak pár večerů vrátil k Černému lesu a jedno ráno se mi poštěstilo pozorovat i stádo muflonů, ovšem i přes nadějně rozjetou akci nedopadla dobře díky větru.Ale tak už to chodí...
veb4.jpg
vebmuf.jpg
vebmuf2.jpg
a202.jpg
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Opište prosím kontrolní kód "4950"
martinzatka@seznam.cz
Na Vaši návštěvu se těší Martin Žatka
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one