Foto R.Kalivoda

Foto R.Kalivoda

Ahoj;o)
jmenuji se Martin, tahám s sebou už na hřbetě nějaký ten křížek a taky už půl života tahám na krku (rameni) foťák při toulkách krajem v okolí mého rodiště, tj. okolím Bruntálu v podhůří Jeseníků.
Jako kluk jsem zkoušel fotit sovětskými přístroji Zenit, časem jsem se, jak vývoj předurčuje, přes Prakticu, P-six a kinofilmovou Minoltu dostal až k digitálu.
Nenajdete zde senzační akční a technicky perfektní fotky,do uměleckého ztvárnění mám taky daleko. Jen zprostředkovávám to, co jsem při svých toulkách viděl a se štěstím"ulovil".
Při jedné jarní odpolední pochůzce v revíru mého dětství mezi Rudnou a Podlesím jsem k ozimu šoulal po kolejích. Za zatáčkou pod "Spáleňákem" jsem zpozoroval na kolejích něco, co tam předtím nebývalo. Po ujití dalších padesáti metrů mi bylo jasno. Na pražcích a makadamu leží tele! Ještě bylo lesklé od zaschlé plodové vody. Pod tratí je velká pastvina a odtud se čerstvě narozené tele muselo na koleje dostat. Ještěže na této lokální trati nejezdí vláček denně, ale jen o víkendech.Pro mě nastal problém, jak drobka, jistě 40ti kilového, dostat z kolejí. Po chvíli přemlouvání se mi ho podařilo postavit, ale mnou dobře myšlené postrkování dobytče neakceptovalo a vždy se vytočilo a obešlo mě zezadu.Nepomohlo ani kroucení ocasem, jak jsme se učili na praxi na zemědělce (asi vrátím maturitní vysvědčení;o) Nakonec nezbývalo, než vzít upatlané tele do náručí a alespoň ho snést z náspu. Byla to docela fuška.K pastvině zbývalo ještě dobrých 100 metrů.Asi 30 jsem ho ještě poponášel a pak jsem se rozhodl nechat ho osudu. Postavil jsem tele na zem. Ihned se kolem mě zase obtočilo a svůj čumák mi strkalo mezi ...no tam kde nahoře začínají nohy;o) Teď mi to došlo.Je hladové jak vlk a hledá u mě to, co já nemám:o) Teď už byl postup snadný. S telecím mulcem vraženým zezadu mezi stehny jsme došli k pastvině. Ale další problém.Myslel jsem, že jakmile přijdem mezi krávy, začne hledat matku.Jenže jako matku si vybralo mě a nechtělo mě opustit. Kdyby nejeli okolo zemědělci co právě kontrolovali ohrady, asi bych ho měl dodnes v obýváku...
tele 1.jpg
tele +.jpg
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
martinzatka@seznam.cz
Na Vaši návštěvu se těší Martin Žatka
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one