Foto R.Kalivoda

Foto R.Kalivoda

Ahoj;o)
jmenuji se Martin, tahám s sebou už na hřbetě nějaký ten křížek a taky už půl života tahám na krku (rameni) foťák při toulkách krajem v okolí mého rodiště, tj. okolím Bruntálu v podhůří Jeseníků.
Jako kluk jsem zkoušel fotit sovětskými přístroji Zenit, časem jsem se, jak vývoj předurčuje, přes Prakticu, P-six a kinofilmovou Minoltu dostal až k digitálu.
Nenajdete zde senzační akční a technicky perfektní fotky,do uměleckého ztvárnění mám taky daleko. Jen zprostředkovávám to, co jsem při svých toulkách viděl a se štěstím"ulovil".
Sníh dávno sešel, i když je teprve konec ledna, přesto mě to táhne do krytu stále znova. Možná i proto, že se káňata celkem naučila a já doufám v nějaký akčnější snímek. V pátek byl opět úspěšný pokus, ale opět jen statika ve žluté trávě.
veb.jpg
Dnes, posledního ledna jsem se ve větrném odpoledni opět na chvíli ubytoval v krytu ze smrkových větví. O zábavu se mi staraly sojky a kos, dnes létaly práskačky daleko intenzivněji než obvykle.
s1.jpg
s2.jpg
k1.jpg
Po půl třetí, to jsem byl venku skoro přesně hodinu, buchlo na zem káně. Mimo újeď, snad 10 m vedle, ale v dobré vzdálenosti. Odolal jsem pokušení zkusit dravce dostat do hledáčku pootáčením objektivu a dobře jsem udělal. Po pár vteřinách se káně poklusem přemístilo k návnadě. Takový běh jsem viděl poprvé. Zakrmilo se a drželo a drželo. Sluníčko svítilo, já fotil, pozoroval, pohoda. Ale chtělo by to nějakou akci. Jenže v okolí byl klid.
ká2.jpg
ká3.jpg
ká5.jpg
Po nějaké klidné čtvrthodince pojednou začal dravec koukat vzhůru a točit se na místě. Nic jsem ale neviděl ani neslyšel, třeba pískot dalšího káněte. Ono taky z toho mého krytu moc vidět není:o)
ká6.jpg
Vítr zesílil, zatáhlo se, káně dotančilo a vrátilo se k svačině. A naráz vidím, že kousek vedle je cosi tmavého. Krkavec! Seděl naráz asi 1,5 m od káněte. Pohnul jsem trošku foťákem ale oba se do hledáčku nevlezli. Cvakl jsem 2x jen tak aby bylo a počal nenápadně po milimetrech stahovat zoom. Proklatá pumpa! Kdyby byl na objektivu zoomovací kroužek, patrně by to klaplo, ale manipulace se zatahovacím objektivem krkavci neunikla. Zvedl se, strhl sebou i káně a byl konec filmu. Okolí zahalila šeď náhlé sněhové vánice a to mě donutilo opustit loviště. Škoda....
sakra.jpg
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
martinzatka@seznam.cz
Na Vaši návštěvu se těší Martin Žatka
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one