Foto R.Kalivoda

Foto R.Kalivoda

Ahoj;o)
jmenuji se Martin, tahám s sebou už na hřbetě nějaký ten křížek a taky už půl života tahám na krku (rameni) foťák při toulkách krajem v okolí mého rodiště, tj. okolím Bruntálu v podhůří Jeseníků.
Jako kluk jsem zkoušel fotit sovětskými přístroji Zenit, časem jsem se, jak vývoj předurčuje, přes Prakticu, P-six a kinofilmovou Minoltu dostal až k digitálu.
Nenajdete zde senzační akční a technicky perfektní fotky,do uměleckého ztvárnění mám taky daleko. Jen zprostředkovávám to, co jsem při svých toulkách viděl a se štěstím"ulovil".

2010 - Jaká byla srnčí říje,aneb když to nejde tak to nejde...

1.jpg
Vždycky když v první srpnové dny najdu na pěšině křemenáče, bývá to předzvěst dobré srnčí říje.Těšil jsem se na tuto událost jako malý kluk na novou kolobku(dnes spíše notebook) a taky jsem opravdu nezahálel.Po dva týdny jsem poctivě rána i večery trávil v revírech při pozorování krásného srnčího ale i jiného života v přírodě.
Ovšem první hodiny, první čekané i šoulačky dávaly tušit, že letos to bude těžké.Prvním úlovkem ze srnčí říje byl starý známý ušák..
2.jpg
Říje jakoby se nekonala.Na pastvu vyšly večer dvě srny bez chasníků, kolem se protáhl jeden srnčí mladík a nic. Až druhý den ráno jsem pozoroval honičku a postupem času se říje rozběhla do slušných obrátek.
Mě bohužel z fotografického hlediska provázela smůla.Nebyl jsem schopen dostat srnce do hledáčku na slušnou vzdálenost.Když už byla nadějná situace, něco se vždy zvrtlo.Jednou vítr, podruhé mi vysoká tráva nedovolila zaostřit.Když už mi šel srnec jako na provázku po zapískání, objevila se na scéně srna, která odvedla jeho pozornost...Následující snímek vyjadřuje přesně můj pocit - srnčí na mě hází prostě bobek;o)
3.jpg
Vzniklo jen pár ne moc podařených fotek mladíků...
4.jpg
..ale ani ti se mnou nechtěli spolupracovat. Dělali, že jsou hluší ...
6.jpg
7.jpg
10.jpg
...nebo mi vlezli přímo do protisvětla, do zapadajícího slunka.
13.jpg
Silné srnce jsem pozoroval jen z uctivé vzdálenosti, při honičkách srn či mladíků.
12.jpg
Z hlediska zážitkového, byla letošní říje skvělá.Viděl jsem všechny momenty co k říji patří.Honění srny srncem, pokládání, odhánění soka i krátký souboj...
14.jpg
5.jpg
Zažil jsem opět večery i rána s krásným i žádným světlem, opět mě studila rosa až na stehnech abych hodinu na to ze sebe svlékl nejraději i spoďáry....
16.jpg
Srnčí říje patří k mým nejoblíbenějším ročním obdobím v roce přírody. Mám rád krátký ale úchvatný východ slunce, který odstartuje další toulku za srncem...
15.jpg
Za rok nashle, srnečci;o)
11.jpg
vidlák.jpg
říje.jpg
šesteráček.jpg
odchod.jpg
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
martinzatka@seznam.cz
Na Vaši návštěvu se těší Martin Žatka
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one