Foto R.Kalivoda

Foto R.Kalivoda

Ahoj;o)
jmenuji se Martin, tahám s sebou už na hřbetě nějaký ten křížek a taky už půl života tahám na krku (rameni) foťák při toulkách krajem v okolí mého rodiště, tj. okolím Bruntálu v podhůří Jeseníků.
Jako kluk jsem zkoušel fotit sovětskými přístroji Zenit, časem jsem se, jak vývoj předurčuje, přes Prakticu, P-six a kinofilmovou Minoltu dostal až k digitálu.
Nenajdete zde senzační akční a technicky perfektní fotky,do uměleckého ztvárnění mám taky daleko. Jen zprostředkovávám to, co jsem při svých toulkách viděl a se štěstím"ulovil".
Zima byla taková ...no jaká byla zkrátka. Na újedích se mi naposledy zadařilo koncem listopadu, potom jakoby kdosi mávnul kouzelným proutkem a z krajiny se vytratila nejen káňata ale i sojky a jiné ptactvo. v březnu nastal čas poohlédnout se tradičně za srnčími krasavci k Černému lesu. Zpočátku se velmi nedařilo, zvěř v malém počtu vycházela nepravidelně, tu v pět tu v sedm, tu z olšiny tu ze smrkového houští. Navíc se vlivem teplého počasí uspíšily jarní práce v lese a dělníci opouštěli čerstvou paseku pod jezírkem často až v podvečer. Až se situace uklidnila a práce se přesunuly jinam, srnčí tlupička počala pravidelněji vycházet tam kde jsem ji čekal. Vznilky první záběry a pak i další.
....po xtém čekání konečně z proutí vyšla srna. Jistila krátce a poté se pustila do pastvy s občasným ohlédnutím se za sebe do porostu. Tušil jsem proč. Za chvíli vyběhli 2 srnečci a počali se hned postrkovat.
veb.jpg
Za nedlouho se přidal třetí srnec a já se těšil na nějaké akce ve stylu pošťuchování apod., bohužel předčasně. Všechny 4 kusy se intenzivně věnovaly pastvě přičemž se mi dostaly i dost blízko. Po dlouhých týdnech bez úlovku mě udělala tahle parta radost;o)
veb1.jpg
veb5.jpg
veb2.jpg
Jedno ráno jsem se chtěl věnovat lovu v mé oblíbené lokalitě za přehradou. Když jsem dojel na místo a vybalil techniku, zjistil jsem že mám jen 9% energie v baterce. Nevadí, večer jsem nabil rezervní.Hledám v kapsách batohu a dochází mi, že zůstala v nabíječce. Přesto vyrážím do stoupání lesem a na horní louce s východem slunce potkávám srnce. Protisvětlo dává obrazu zajímavou atmosféru. Fotím pár snímků a k srnci se přidávají 2 srny. Po několika snímcích můžu jít k autu, baterka je na nule. Přesto jsem rád, že se mi poštěstilo alespoň tohle...
ráno1.jpg
ráno.jpg
Ještě jsem se pak pár večerů vrátil k Černému lesu a jedno ráno se mi poštěstilo pozorovat i stádo muflonů, ovšem i přes nadějně rozjetou akci nedopadla dobře díky větru.Ale tak už to chodí...
veb4.jpg
vebmuf.jpg
vebmuf2.jpg
a202.jpg
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
martinzatka@seznam.cz
Na Vaši návštěvu se těší Martin Žatka
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one