Foto R.Kalivoda

Foto R.Kalivoda

Ahoj;o)
jmenuji se Martin, tahám s sebou už na hřbetě nějaký ten křížek a taky už půl života tahám na krku (rameni) foťák při toulkách krajem v okolí mého rodiště, tj. okolím Bruntálu v podhůří Jeseníků.
Jako kluk jsem zkoušel fotit sovětskými přístroji Zenit, časem jsem se, jak vývoj předurčuje, přes Prakticu, P-six a kinofilmovou Minoltu dostal až k digitálu.
Nenajdete zde senzační akční a technicky perfektní fotky,do uměleckého ztvárnění mám taky daleko. Jen zprostředkovávám to, co jsem při svých toulkách viděl a se štěstím"ulovil".
Pozdní podzim je obvykle čas, kdy zakládám újeď a stavím kryt v kraji lesa kousek nad městem. I letos jsem tak učinil. Jen jsem se musel srovnat s drobnou změnou v krajině, tedy přímo v místě kde jsem kryt stavíval 3 sezóny po sobě. V létě totiž došlo na těžbu kůrovcem napadeného porostu v místech pod krytem a při této"čistce" padly za oběť i keře a porost v kraji lesa. Právě pod bezem, který je nyní pryč, jsem kryt stavíval. Nyní bylo třeba kryt posunout asi o 15 m vpravo víc k rohu lesa. Mám ovšem pocit, že právě tohle může být klíčové v úspěchu či neúspěchu při snaze o foto kání a krkavců. No, vše je v počátku, uvidíme.
První návštěvy mi dodávaly optimismus, nad polem a lesem vždy kroužilo několik káňat a z lesa se ozýval tu a tam křik sojek. Ale počasí mi nepřálo a než jsem poprvé zasedl, trvalo to snad 2 týdny. Prvními návštěvníky byly, jak jinak,sojky. Vzpomínám si, že vloni mi na újeď sojky snad vůbec nelétaly, jakoby se z okolí vypařily. Ale letos tu jsou ( zatím) a je to jedinečná možnost k dalšímu testování nové techniky.
První čekaná byla poznbamenána špatným počasím, lehká mlha a plechová obloha. Přesto se mi sojky ukázaly a já mohl po dlouhééé době fotit něco divokého. Snímky to ovšem nebyly nijak reprezentativní, i když s výkonem techniky jsem se docela spokojil.
s.jpg
Až pozdější akce, za příznivějšího počasí se slunečním svitem byly přínosnější pro můj archív. Bohužel nic jiného, než sojky, se mi u újedi neukázalo, s vyjímkou vrány šedivky, která mě příjemně překvapila ale vybrala si zrovna ne příliš fotogenické prostředí i počasí.
soja2.jpg
šedaveb.jpg
s.jpg
s bordelem_1.jpg
sojka.jpg
s2.jpg
čepýrka.jpg
No, takže zatím samé sojky, jedna šedivka.Snad se to s nadcházející zimou "zvrhne" někam ke krkavcům a dravcům;o)
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
martinzatka@seznam.cz
Na Vaši návštěvu se těší Martin Žatka
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one