Foto R.Kalivoda

Foto R.Kalivoda

Ahoj;o)
jmenuji se Martin, tahám s sebou už na hřbetě nějaký ten křížek a taky už půl života tahám na krku (rameni) foťák při toulkách krajem v okolí mého rodiště, tj. okolím Bruntálu v podhůří Jeseníků.
Jako kluk jsem zkoušel fotit sovětskými přístroji Zenit, časem jsem se, jak vývoj předurčuje, přes Prakticu, P-six a kinofilmovou Minoltu dostal až k digitálu.
Nenajdete zde senzační akční a technicky perfektní fotky,do uměleckého ztvárnění mám taky daleko. Jen zprostředkovávám to, co jsem při svých toulkách viděl a se štěstím"ulovil".
5.jpg
Od konce roku mám za sebou již několik hodin čekání v krytu u návnady. Až do včera to byly bezvýsledné akce, už jsem byl nalomen rezignovat. Ono - když uděláte pracně kryt, obden tam chodíte s něčím na zob ( což něco i stojí), prosedíte v něm desítky hodin a jediným výsledkem je brhlík a koňadra, to se slabší nátuře jako jsem já, rychle zprotiví. Navíc, když vidím, jak káňata poletují po okolí či dokonce posedávají ve stěně lesa asi 100 m od újedi. Udělal jsem tedy v újdnictví pár dní pauzu a s příchodem sněhu ji obnovil před 3 dny. Včera dopoledne se dostavil první dílčí úspěch, a to přílet krkavce ( a bohužel i odlet bez snímku) a 3 x sednutí káněte, které ovšem také vyznělo téměř naprázdno díky mé otupělosti. Při tom třetím dosednutí jsem sice byl připraven, ale dravec mě vypekl, sebral kuřecí skelet do pařátů a zmizel za horizontem.Takže toho dne vznikla jen průměrná fotka sojky.

Dnes ( 16.1.) jsem obětoval čekané 2,5 hodiny dopoledne a 2 odpoledne. Káňat při mém ranním příchodu nad lesem kroužilo 9. Ovšem za celou dobu k návnadě nesedlo ani jedno. Odpolední pokus byl úspěšnější. Zpočátku nic, pusto, ale asi po hodině jsem si všiml mezerami v krytu, že se nad lesem vynořila partička kání. 20 minut jsem pak klečel s okem u hledáčku. A nic. Opatrnost ochabla, položil jsem se do pozice ležmo na boku s oporou lokte. Hlava tak je metr mimo foťák. A jak to chodí, přesně jako včera, v ten moment sedlo káně! Včera se mi dostat se z polohy ležmo na sedmo k hledáčku nepovedlo, dnes naštěstí ano.
k0.jpg
V zataženém pozdním odpoledni konečně byl dravec v hledáčku. A držel pěkně! Škoda, že za celou dobu 21 minut se neukázalo ani kousek podvečerního slunce.
Káně se cpalo, já fotil, otočilo se zleva, zprava, zezadu ( to jsem moc nefotil). Po pár minutách jsem nabyl dojmu, že nic zajímavého nenafotím, tak jsem počal děj sledovat přes živý náhled na dipleji.
k2.jpg
Po chvilce baterka počala signalizovat prázdno, v klidu jsem ji vyměnil, zaměřil opět na káně a to zrovna ve chvíli, kdy snad zdvojnásobilo svůj objem.
k.jpg
Bylo mi jasné oč jde. Nenápadné mrknutí po okolí odhalilo vetřelce, další z kání. Sedělo asi 5 m vedle.
kposl.jpg
Majitelka kořisti si svou večeři chránila letkami, po očku pokukovala po konkurentce. K žádnému kontaktu však nedošlo, bohužel.
kžehl.jpg
Nakonec odtáhlo očumující káně ( možná i díky mé snaze ho vyfotit a tím nutným pohybem objektivu ) a vzápětí i nakrmená paní.
k3.jpg
Cítil jsem jakési zadostiučinění a dobrý pocit, radost,ale i vědomí toho, že si dravci vybrali na focení ne právě ideální světelné podmínky. Tak třeba příště.

PS - to vyvážení bílé u Canonu je past, zlatá Sony :-)
k1.jpg
..pokračování
Je neděle večer a před hodinou jsem se vrátil z krátkého odpoledního mrazivého vyfoukávání v krytu.Byl jsem jen na hodinku a půl. Zataženo vystřídalo asi na 20 minut parádní odpolední světlo, celou tuto dobu ovšem nějaký čokl proštěkával celý les kolem dokola. Kolem 15. hodiny se zatáhlo, chtěl jsem to zabalit, ale silueta dravce přelétnuvší na jakýsi listnáč vedle krytu mi to nedovolil....
k0.jpg
k2.jpg
k1.jpg
k3.jpg
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
martinzatka@seznam.cz
Na Vaši návštěvu se těší Martin Žatka
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one