Foto R.Kalivoda

Foto R.Kalivoda

Ahoj;o)
jmenuji se Martin, tahám s sebou už na hřbetě nějaký ten křížek a taky už půl života tahám na krku (rameni) foťák při toulkách krajem v okolí mého rodiště, tj. okolím Bruntálu v podhůří Jeseníků.
Jako kluk jsem zkoušel fotit sovětskými přístroji Zenit, časem jsem se, jak vývoj předurčuje, přes Prakticu, P-six a kinofilmovou Minoltu dostal až k digitálu.
Nenajdete zde senzační akční a technicky perfektní fotky,do uměleckého ztvárnění mám taky daleko. Jen zprostředkovávám to, co jsem při svých toulkách viděl a se štěstím"ulovil".
1a.jpg
Jaro klepe, spíš buší, na vrata a pohled z okna přímo vybízí k pochůzce. Jasno, hasnoucí hvězdy a námraza na autě. Jedu. Za 15 minut už volně brouzdám po pražcích. Pastviny jsou už bez sněhu, jen tu a tam ve stinném místě u mezí je tvrdá bílá plotna. Tu a tam vystřelí z pole skřivan, na starém jasanu v mezi řve hejno špačků. U Boří zradím 4 kusy srnčího, a opouštím koleje. Vidím na kopci nad lesem v dáli nějakou větší tlupu srnčího a jdu to zkusit. Musím projít dolů mokřinou, potom olšinou a pak už opatrně nahoru řídkým listnatým lesíkem. Už z jeho půli vidím, že srnčí je blízko meze a hlavně přesně na horizontu. A ve stínu. Dostávám se do kraje porostu ale vím, že dál to nepůjde. Vidím hřbety a občas hlavu některého kusu. Jedna srna nečekaně vychází z meze pod vrcholkem.
2.jpg
Stojím za keřem a nemám šanci cokoliv udělat, jen čekat. Zpoza horizontu vyrůstají další kusy, i slušný srnec v lýčí. Focení proti pozadí z oblohy nemám rád. Ale nelze jinak.
3.jpg
Po chvíli mám pocit, že mě srnčí odhalilo, většina kusů jistí k mezi kousek nade mnou. Záhy poznávám, co toho bylo příčinou.
veb2.jpg
Lišák čáruje svižně svahem dolů po pastvině, ve stínu a pěkně po sněhové plotně. Usměje se na mě a je fuč.
veb.jpg
Srně neušel můj pohyb za keřem a odvádí tlupu k lesu. Pokračuji k řepce, tam ale nalézám jen osamoceného mladíčka.
10.jpg
Další partičku nacházím až za polem, přes dvě meze. Nemám šanci se k nim dostat, pořizuji jen pár záběrů z dálky jako dokument pohody v tlupě.
11.jpg
Od olší u strouhy slyším pěkný kravál, je mi jasné, že tam řádí pestrodruhové hejno ptactva. A už vidím kvíčaly, ty mizí s hlukem jako první, dále sýkorky a čížky. Doufám, že některý čížeček by se mohl na olšové šitičce zapomenout.Jo, jeden fakt.
13.jpg
Jsem už kousek od auta, ještě nevynechám mokřinu, kterou, co si pamatuju, nikdy zjara nevynechaly čejky. I letos je slyším...a už i vidím.
14.jpg
15.jpg
Za pár dní se sem vrátím, budou snad hnízdit a to pak krásně nalétávají na vetřelce poblíž hnízda a je to parádní podívaná....
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
martinzatka@seznam.cz
Na Vaši návštěvu se těší Martin Žatka
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one