Foto R.Kalivoda

Foto R.Kalivoda

Ahoj;o)
jmenuji se Martin, tahám s sebou už na hřbetě nějaký ten křížek a taky už půl života tahám na krku (rameni) foťák při toulkách krajem v okolí mého rodiště, tj. okolím Bruntálu v podhůří Jeseníků.
Jako kluk jsem zkoušel fotit sovětskými přístroji Zenit, časem jsem se, jak vývoj předurčuje, přes Prakticu, P-six a kinofilmovou Minoltu dostal až k digitálu.
Nenajdete zde senzační akční a technicky perfektní fotky,do uměleckého ztvárnění mám taky daleko. Jen zprostředkovávám to, co jsem při svých toulkách viděl a se štěstím"ulovil".
Je 1.březen a do našich končin, zdá se, přišla po čase zima. Odpoledne už je venku pěkná vrstva sněhu a stále sype. Tato okolnost mě vytáhla ven, zkusit štěstí v krytu. Už týden jsem nic pod zobák obyvatelům u Kozince nedonesl, proto mé vyhlídky byly spíše skeptické. První se objevili sýkorky a brhlíci, kteří po době půstu spořádali dvě hrsti slunečnicových semínek do hodiny. Z nebe se sypal hustě sníh, přehled po okolí byl velmi obtížný ale na druhou stranu byly výborné podmínky k poslechu. Za nedlouho jsem totiž zřetelně zaslechl, že kousek od krytu se zavěsil větší pták, což kvitovali i drobní ptáčci pokřikem. Jenže nic se nedělo. Normálně bych to asi za čas zabalil, ale občasné setřepání sněhové nadílky ze stromu dávalo tušit, že pták stále sedí a přemisťuje se. Jenže to trvalo věčnost ! Po půlhodince napínavého čekání jsem konečně postřehl nad loukou siluetu dravce, ale káně nad návnadou vytočilo oblouk a bylo to tam. Každý den není posvícení, to známe, dal jsem si tedy termín další půlhodinku. Když se nic nestane, zabalím to. Nestalo se, dokonce byl v okolí až ubíjející klid. Sýkorky a brhlíci už odtáhli, slunečnice byla spořádána. Nadstavil jsem deset minut. Nic. Ani to otřepávání sněhu v okolí se nedělo. Prohlédl jsem tedy naposled okolí a už se viděl doma u kávy. A hele ho! Na pařezu sedí káně! A já mám objektiv natočený na krmítko. Bylo nutno pootočit jej téměř o 40 stupňů. Nervy. Jedním okem jsem sledoval miniskulinkou pozici káněte a když měl skloněnou hlavu, pomalu jsem pootáčel foťák.Dravec vydržel. Už ho mám v hledáčku, paráda. Ale další zádrhel. Husté sněžení bránilo v ostření, AF se ne a ne chytnout a povolit závěrce akci. Nakonec jsem ho násilím donutil a cvakl snímek.
k1.jpg
Napadlo mě, že by bylo fajn otočit foťák na výšku ale viděl jsem, že dravec není úplně v klidu. Neriskoval jsem. Po sérii snímků se káně zvedlo a bylo pryč. Z celé sekvence je jen jeden snímek ostrý, druhý na hraně. Zbylých 9 ne.
k2.jpg
Přál jsem si vyfotit káně ve sněhové vánici, dobře mi tak:o)
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
martinzatka@seznam.cz
Na Vaši návštěvu se těší Martin Žatka
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one