Foto R.Kalivoda

Foto R.Kalivoda

Ahoj;o)
jmenuji se Martin, tahám s sebou už na hřbetě nějaký ten křížek a taky už půl života tahám na krku (rameni) foťák při toulkách krajem v okolí mého rodiště, tj. okolím Bruntálu v podhůří Jeseníků.
Jako kluk jsem zkoušel fotit sovětskými přístroji Zenit, časem jsem se, jak vývoj předurčuje, přes Prakticu, P-six a kinofilmovou Minoltu dostal až k digitálu.
Nenajdete zde senzační akční a technicky perfektní fotky,do uměleckého ztvárnění mám taky daleko. Jen zprostředkovávám to, co jsem při svých toulkách viděl a se štěstím"ulovil".
mv0.jpg
"Myslíš že se ukážou?" zní dotaz od kolegy a kamaráda Vaška. "Snad jo, včera v tuhle dobu tady byli". Sedíme na mininpařízcích v kraji promáčaneného březového hájku a doufáme. Tohle provozjueme dobrých 15 minut.... "A hele, už jdou!"
Ze stěny lesa vzdáleného přes louky snad 400-500 m vyšla muflonka. Za ní další, pak 3 muflončata a 2 další maminy. A to je vše? Na obvyklých 30 kusů to tedy není moc. Navíc se zvěř otáčí a zatahuje zhruba odkud přišla. Z pohotovostní polohy se vracíme zpět na pařízky a mudrujeme co by kdyby..." Ty vole, oni jsou támhle", ukazuji Vencovi 4 mladé berany daleko v louce. A tak zpět do "palebných" pozic. Ale i tihle 4 mušketýři nespolupracují, v asi 150m vzdálenosti od nás naráz klušou blíž k lesu. Tam jistí, pátrají a záhy víme proč. Z bukového kraje se vyloupne muflonka a po chvíli ji následuje partička, která před časem zatáhla do lesa. Tak to už je lepší, zvěř je v louce, jen by to chtělo o hooodně blíž k nám.
Muloni se zapastvili, muflončata střídavě pobíhají a ulehájí, dobrou sledovatelnost nám kazí horizont mezi námi. A už zase zvěř jistí k lesu. No jasně, vybíhají další kusy, 4,5,10? Holky, kluci i děcka, radost pohledět. Berani z louky jim jdou naproti, zdraví se s nově přichozími a začíná fajn zmatek. A do toho další parta! No to je mazec! Naráz je na louce na 40 kousků krásné zvěře. A co víc, blíží se k nám!
Nevíme kam dřív mířit, co se snažit nacpat do hledáčku, je to boj. Ale parádní.
Vidíme flémování berana i kojení muflončat, prostě nádhera. Vnímám zřetelně rychlopalbu Vaškova foťáku, i pípání ostřícího bodu. A zvěř jde stále blíž. Asi jsme se oba zaměřili na stejný cíl, proto nám unikla jedna obezřetná muflonka, která asi také zaslechla cosi podezřelého a začala se pekelně soustředit k místům našich zálehů. Všiml jsme si toho a jen zašeptal" budeme končit". Venca mrkl a pochopil. První řada otočila k ústupu...
48 muflonů zamířilo zpět k lesu, volně, jen tak pro jistotu, nevyplašeně. Krajní boučí se zavřelo a my už jen smekli a poděkovali za nádherné divadlo muflonům i lesu. Snad ještě nějaké předvedou....
mv1.jpg
mv8.jpg
mv9.jpg
mv10.jpg
mv12.jpg
mv13.jpg
mv6.jpg
mv11.jpg
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
martinzatka@seznam.cz
Na Vaši návštěvu se těší Martin Žatka
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one