Foto R.Kalivoda

Foto R.Kalivoda

Ahoj;o)
jmenuji se Martin, tahám s sebou už na hřbetě nějaký ten křížek a taky už půl života tahám na krku (rameni) foťák při toulkách krajem v okolí mého rodiště, tj. okolím Bruntálu v podhůří Jeseníků.
Jako kluk jsem zkoušel fotit sovětskými přístroji Zenit, časem jsem se, jak vývoj předurčuje, přes Prakticu, P-six a kinofilmovou Minoltu dostal až k digitálu.
Nenajdete zde senzační akční a technicky perfektní fotky,do uměleckého ztvárnění mám taky daleko. Jen zprostředkovávám to, co jsem při svých toulkách viděl a se štěstím"ulovil".
Únor bílý, pole sílí...Jojo, konečně pole zalehl sníh, mrazík taky trošku škádlí a já nevzdávám snahu o nějaký úlovek z újedí. Tento čas je ideální, ale zatím se nedaří,nedaří, nedaří.....ale o tom až jindy, tedy pokud se někdy zadaří:o)
Tentokrát jen popíšu krátce jeden krásný ranní zážitek, přiznám se, že i přes můj seniorský věk jsem toto v přírodě naživo neviděl. Takže:
za ranního šera stoupám v mrazivém ránu poslední část úseku ke krytu. Je to kratičké stoupání úzkou smrčinou a pak jakýmsi břehem k poli s ozimem. Kouzelné na tom je, že jak se blížím ke krytu, postupně se dostávám očima do úrovně pole a újediště se mi pozvolna odkrývá, Dnes tam ale nic není(zase) a tak v klidu už na poli obhlížím stopy okolo autem sražené srny. Nalézám jen množství stop od krkavců, jiné nevidím. Pátrám po rozlehlém zasněženém ozimu směrem k silnici.A hele, támhle snad 200 metrů daleko je srnčí kus.Asi. Co jiného. Kouknu zpět k újedi a pak jen tak před zabivakováním v krytu zkontroluji tmavou siluetu srnčího kusu.Sakryš. To je divná srnka! Co to je? Snad 10 sekund mi trvá, než pochopím. No toto, to je dobré! Už vše sleduji přes hledáček s přiblížením a opravdu. Hluboko v poli jsou svázané lišky! To jsem jaktěživ neviděl. Škoda, že tak daleko...
raw1.jpg
Koukám už v podřepu s otevřenou mordou a tajně doufám, že by se mohlo něco dít. A ono se děje, ale furt daleko. Snad 5 minut byl liščí pár pevně spojen nic nedbaje projíždějícího auta a taky autobusu asi 100 m za nimi. Potom co se rozvázali, byl čas na hry a dvoření. Bylo to nádherné divadlo. Ovšem daleko a beze světla.
Zkoušel jsem fotit ale nic než dokument - důkaz toho, že jsem to viděl, ze snímků být nemohl. Kdyby tak vydrželi do lepšího světla a přemístili se blíž, to by bylo. Částečně se mi vyplnilo druhé přání, ale vše proběhlo docela rychle a navíc jsem nedokázal z momentů vytěžit něco slušného.
raw4.jpg
Fena se pojednou laškovitě rozběhla, lišák samsebou za ní. A směr? No zpočátku velmi příznivý pro mě, ale měli tak půlhodinku počkat. Na běžící lišky v nesvětle ani USM ani IS neměly šanci, natož když je má v ruce amatér.
raw3.jpg
Teď když to vidím zpětně, mohl jsem cosi udělat.Alespoň použít stativ který se válel v krytu, nebo zalehnout, zvednout ISO....no dopadlo to jak dopadlo, pár dokumentačních fotek mám pro vzpomínku.
raw.jpg
Dvojice mi zmizela v kraji pole přesně v místě, kde jsem tušil že zmizí. Tam, kde jsem nedávno načapal spícího lišáka;o)

Cestou zpět mi alespoň malou náplastí byl snímek mlynaříka u cesty ( vyšly jakžtakž 2 z 11 pokusů:o)
m.jpg
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
martinzatka@seznam.cz
Na Vaši návštěvu se těší Martin Žatka
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one