Foto R.Kalivoda

Foto R.Kalivoda

Ahoj;o)
jmenuji se Martin, tahám s sebou už na hřbetě nějaký ten křížek a taky už půl života tahám na krku (rameni) foťák při toulkách krajem v okolí mého rodiště, tj. okolím Bruntálu v podhůří Jeseníků.
Jako kluk jsem zkoušel fotit sovětskými přístroji Zenit, časem jsem se, jak vývoj předurčuje, přes Prakticu, P-six a kinofilmovou Minoltu dostal až k digitálu.
Nenajdete zde senzační akční a technicky perfektní fotky,do uměleckého ztvárnění mám taky daleko. Jen zprostředkovávám to, co jsem při svých toulkách viděl a se štěstím"ulovil".
Každým rokem v předjaří si dávám za cíl najít na potoku či řece skorce a šmírovat je při hnízdění. Letos poprvé jsem se ale opravdu těmto impozantním vodním lovcům věnoval, patrně také díky tomu, že náhodně prolétnuvší skorec nad řekou pod lesní cestou po níž jsem kráčel, mi mé předsevzetí, již téměř zapomenuté, připoměl. Dlouho mi trvalo než jsem vysledoval kam nejčastěji skorec dosedá a to z důvodu stavby nebo opravy hnízda. To bylo v rozsoše větví vrby spadnuvší do řeky.
hnízdo.jpg
Tak začaly po půli dubna měsíc a půl trvající svízelná pozorování se snahou o fotku. Když jsem po dvou dnech zjistil, že skorci přestali k vrbě létat, měl jsem chuť vše zabalit. Zatímco se moji kamarádi počínali na webech pyšnit svými krásnými skorčími úlovky, já měl pár nepovedených fotek a skorci mi zmizeli.
skorec3.jpg
Naštěstí jsem to nevzdal a vypozoroval, že skorec nápadně často zalétá za skalku asi 80 m proti proudu řeky. Záhy jsem odhalil proč.Na skalce bylo další hnízdo.
hnízdo2.jpg
Netuším proč opustili vrbu a přemístili se na skalku,ale každopádně teď přišel můj čas. Samice seděla, samec se flákal kdoví kde, nehlídal jak se píše v knihách okolo hnízda a společnost mi dělali tedy konipasové, občas bílý a hlavně horský, který mi občas prošel málem po špičce holínky.A jelikož horští krmili, donesl jsem jim jednou i červíky aby mladí byli dobře vypasení.
konipas b.jpg
konipas h3.jpg
k1.jpg
Do spleti větví, desek,lahví a podobného nepořádku pod skalkou s hnízdem si konipasové chodili jako do ledničky, voda tady zpomalila v zátočině a vrstva nepořádku dokonale filtrovala hmyz. A věděl to dobře i střízlík z lesa nad vodou.
střítlík.jpg
Zpočátku krmení zalétávali rodiče až do hnízda.
skorec7.jpg
Skorec je obdivuhodný ptáček. Pozoroval jsem jak loví, máchá se ve vlnách, jak jde pod vodu podobně jako pánové Kopecký a Hanzlík ve filmu o Doktoru Mráčkovi. Překvapilo mě, že skorec lehce chytá i letící hmyz nad vodou obratným rychlým výletem. Staří krmili jak o závod.
skorec5.jpg
skorec2.jpg
Při focení krmících skorců mi udělal radost i ledňáček, jež proletěl 2x kolem skalky, jednou se tudy protáhl i krahujec. Občas kolem proplul kačer čekajíc na kachnu až vyvede mladé.
kačer.jpg
Mladí rostli jako z vody.Jak by ne, když jim rodiče kořist důkladně máčeli před nakrmením.
skoreček3.jpg
krmení.jpg
Když už krmení probíhalo tak, že tři zobáčky trčely kolmo dolů z hnízda, bylo jasné, že brzy mládež opustí hnízdo. Bohužel jsem se 5 dní k řece nedostal a když jsem tam druhý červnový den šel, bylo jasné podle velkého vstupního otvoru v hnízdě, že je hotovo. Jenže nikde v okolí nebyl vidět žádný junior. Asi hodinu jsem měl špatný pocit, že si snad krahujec vybral svou daň.Smutně jsem brodil řekou zpět a ejhle! Na kameni sedí mladý skorec.
mladý2.jpg
mladý3.jpg
A pod skalou je druhý.Tak sláva, zdá se,že tito sympaťáci zdárně vyhnízdili a já dostál po letech svému předsevzetí. A rád ....
skorecdnes.jpg
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
martinzatka@seznam.cz
Na Vaši návštěvu se těší Martin Žatka
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one