Foto R.Kalivoda

Foto R.Kalivoda

Ahoj;o)
jmenuji se Martin, tahám s sebou už na hřbetě nějaký ten křížek a taky už půl života tahám na krku (rameni) foťák při toulkách krajem v okolí mého rodiště, tj. okolím Bruntálu v podhůří Jeseníků.
Jako kluk jsem zkoušel fotit sovětskými přístroji Zenit, časem jsem se, jak vývoj předurčuje, přes Prakticu, P-six a kinofilmovou Minoltu dostal až k digitálu.
Nenajdete zde senzační akční a technicky perfektní fotky,do uměleckého ztvárnění mám taky daleko. Jen zprostředkovávám to, co jsem při svých toulkách viděl a se štěstím"ulovil".
No jo, muselo to přijít, jako každý rok. Jaro. Jakmile se dostaví, jeden neví kam dřív skočit. A i já skákal jak jaro pískalo. Prvním cílem byli mufloni, i podařilo se. Ale ještě to chtělo dubnová jehňata. Jedno ráno koncem dubna jsem měl to štěstí, že jsem ještě před slunka východem načapal tlupu muflonek s mladými. Ale zvěř přišla tak blízko, že mi nedala mnoho šancí, takže vytoužený snímek nemám. Přesto to bylo silné setkání v bezprostřední vzdálenosti.
mu.jpg
Muflončata v tlupě byla, ale nespolupracovala tak, jak bych si přál.
Zanedlouho po setkání s partou holek, sešel jsem se i s partou kluků. Ti chodili na louky v jiné části revíru, oproštěni od mateřských či otcovských starostí.
mu1.jpg
Jiné dubnové ráno se mi poštěstilo potkat tlupu laní, byl to příjemný zážitek.
v2.jpg
S jarem přichází pravidelné zjištění, že to se zajíci u nás v podhůří není tak zlé. Duben a květen často odhalí netušenou zásobičku těchto sympaťáků.
zaj.jpg
Na co se na jaře těšívám nejvíce? Třeba na to, že v tomto čase se občas podaří adrenalinové setkání s bachyní. I letos se povedlo, několikrát, ale fotitelné tyto bleskoakce nebyly.Až jednou, když se mohutná bachyně vydala do starého podmáčeného lesa na dopolední oraz a relax od konečně spících selat.
prase.jpg
Další těšení patří liščatům. Nepoštěstí se každý rok najít obsazenou noru, ale letos jsem věřil. Už proto, že v zimě jsem se liškám dost věnoval a znal jsem místa jejich pobytu, i věděl o noře kde si jeden z liščích párů užíval zimních radovánek.
...obešel jsem snad všechny možné místa, kde jsou staré či novější nory, pohyb liščat jsem však nezaznamenal. Mezi lesíky nad stohem, tam kde mi v březnu předvedly lišky životní podívanou, jsem tedy alespoň " prekabátil" jednoho srnce, ale ani to mi nedalo zapomenout na parádní fotky liščat kamaráda Vaška.
srnec.jpg
Už jsem to vzdával a v hlavě měl plán na další pokus u včerejší nory, která sice je obydlená ale je k ní špatný přístup a přehled. Poslední nápad, vzít to k autu kolem stohu stojícím na zpevněné ploše u zemědělské silničky mezi loukama, byl k nezaplacení. Trošku jsem s myšlenkou, že by lišky mohly být ve stohu koketoval již dříve, vždyť v zimě kolem se dělo mnoho liščího, ale když je v okolí tolik možností v lesích, starých štolách apod., nepřišlo mi to reálné.
A bylo.....
web1.jpg
Už z dálky si nešlo nevšimnout hromádek čehosi rezavého u čela stohu. No sláva! Liščata nebyla už tak malá a hloupoučká, u stohu se nebylo za co skrýt a tak po chvilce pozorování zmizela v chodbičkách mezi balíky. Chvilka ležení v trávě stačila na to, aby se nějaký ten zvědavec podíval ven, a v tu chvíli byl můj.
lišče.jpg
Liščí úkol byl tedy splněn. Ale zdaleka jarní bláznění tímto nekončí. Další setkání v 2.půli května s mufloní tlupou bylo ještě náhodné...
muf5.jpg
muf4.jpg
..ale šmírování datlí dutiny bylo již plně cílené. Ve stejné dutině jako před sedmi lety zahnízdil i letos datel a já ho stejně jako před lety mohl pozorovat a i fotit. Déjá vous...?
web.jpg
Jaro zdaleka nekončí a já doufám, že mi ještě něco nabídne ze své nevyčerpatelné studnice dějů a malých zázraků....
...zatím posledním z mých zážitků je včerejší večerní setkání se srnou. Ve vysoké trávě na mě koukala a ne a ne odejít. Až po chvilce se neochotně otočila a pomaličku mířila k houštině. V tom jsem zaslechl jemné ale hlasité pískání srnčete. Tak proto otálela. K houštině pak odcházela pomaličku, stále se skláněla do trávy.....odváděla své malé, které mým zrakům bylo bezpečně ukryto ve vysoké trávě, do bezpečí...
srna (2).jpg
...a jedeme dál ;o)
p1.jpg
s2.jpg
..a po týdnu u datlů je vidět, že mladí už už se chystají do světa.
d2.jpg
I tahle lesní laň každou chvíli očekává potomstvo, zatím si užívá pohody a pastvy.
l2.jpg
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
martinzatka@seznam.cz
Na Vaši návštěvu se těší Martin Žatka
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one