Foto R.Kalivoda

Foto R.Kalivoda

Ahoj;o)
jmenuji se Martin, tahám s sebou už na hřbetě nějaký ten křížek a taky už půl života tahám na krku (rameni) foťák při toulkách krajem v okolí mého rodiště, tj. okolím Bruntálu v podhůří Jeseníků.
Jako kluk jsem zkoušel fotit sovětskými přístroji Zenit, časem jsem se, jak vývoj předurčuje, přes Prakticu, P-six a kinofilmovou Minoltu dostal až k digitálu.
Nenajdete zde senzační akční a technicky perfektní fotky,do uměleckého ztvárnění mám taky daleko. Jen zprostředkovávám to, co jsem při svých toulkách viděl a se štěstím"ulovil".
říje-12a.jpg
Čas se nezadržitelně šine kupředu rokem a už se prázdniny lámou v půli. Od nepaměti je toto období časem srnčích lásek. Mé vycházky do revírů v půli července se stávají pozvolna častějšími. Myslivci už dávno pojali srnčí říji jako sváteční období, stejně tak k tomuto magickému období přistupuji i já. Kolem 15.7. procházím ráno velký kus revíru, potkávám 7 srn, srnce ani jediného. Usmívám se pod vousy protože vím, že je to pověstný klid před bouří. Srny jsou neklidné, pozoruji jejich vzájemné honičky.To máma vyhání ze své blízkosti loňskou dceru aby ji náhodou nepřebrala případného nápadníka...
říje-11.jpg
Prvním projevem říje u srnce bylo jedno večerní setkání s šesterákem, který prohledával louku s nízkým nosem jako ohař, tak jak je zvykem u srnců. Nebyla v tu dobu sice říje ještě patrná, ta začíná pozvolna, stačí jedna molekula pachu říjnosti některé srny a srnci počínají bezvýsledně rejdit větrníkem v mokré trávě a hledají a hledají...
raw-188.jpg
Prolézají všemožná zákoutí, meze a remízy a někdy, když najdou náhodou srnu, která ještě není říjná, nastávají prudké naháňky. Brzy ale chasníci pochopí, že jim tady pšenka nepokvete a jdou hledat dál. Příští ráno se ale do remízu opět přijdou přesvědčit...co kdyby;o)Postupem času, jak se dny blíží ke konci července, lze stále častěji potkávat už utvořené srnčí páry. Nejprve jen jakoby spolu chodili, později už přicházejí známé honičky, supění, které střídá zalehnutí a pastva.
říje-10a.jpg
Letos jsem zatím, i když počasí je vrtochavé, zažil už pěkné obrazy a výjevy z říje. Snad ještě nějaké přibudou ( je 8.8.)
Podělím se krátce o dva z nich...
říje-6a.jpg
Mizející srnec
V podvečer jsem brousil revírem raritního šesteráka. Na jeho obvyklých místech jsem ho neviděl, proto jsem chtěl zkusit velkou louku za olšinou, kam mohl také vycházet. Pohodlně jsem se dostal do kraje louky a přemýšlel, kam zalezu. Lákalo mě zašít se do vyšší trávy pod břízu ale odrazovala mě od toho blízká kazatelna. proto jsem vzal za vděk balíky sena před lesem v kraji louky. Balíky krásně seřazené, jen se šoupnout do mezery. Pasovala mi až mezera mezi 4. a 5. balíkem, ač raději bych byl hned mezi prvními dvěma.Zabydlel jsem rychle, za mnou za polní cestou stěna vyššího lesa, přede mnou stoupá louka ohraničená porosty ze všech stran, paráda. Zkouším výhledy, dobrý. Za mnou něco zadupe v hlíně, otočím se a 2 metry za zády mi stojí srnec. Čekal jen můj pohyb a jedním skokem zmizel v lese. Teprve pak začal nadávat.
Čekaná nepřinesla nic, výjma daleko nahoře protáhnuvšího kusu, podle pohybu srnce. Šel jsem prozkoumat louky směrem ke vsi. Hned jak jsem opustil přítmí olšiny, všiml jsem si srnce asi 100 metrů před sebou.Mířil od meze k pásu buřeně kolem potoka. Tam se ztratil. Přejde potok a vyjde na další louce, myslel jsem. Svižně jsem se přesunul k pásu kopřiv a kdoví čeho abych viděl na druhou stranu.Neviděl, porost okolo vody byl moc vysoký. Zkontrloloval jsem, zda se srnec nevrátil na původní louku.Nic, prostor byl přehledný, srnec musel přejít nebo zůstal v buřeni. Jal jsem se tedy přesunovat směsicí kopřiv,starčeků a ostrých trav na protější louku.Ou, ale byl to boj. Snažil jsem se nedělat hluk,to nešlo. Už jsem viděl před sebou světlý flek a těšil se, že za dva kroky budu z té džungle venku. Ale co to? Noha v nízké tenisce mi zajíždí po kotník do něčeho mazlavého....Záhy poznávám, že jsem vstoupil do hnojiště. Ovšem jakého! Místo sloužilo patrně venkovanům k odkládání hnoje všeho druhu, nejvíce králičího.Kdo někdy viděl, cítil nebo doknce šlápl do takové hromady, ví o čem mluvím. Mazlavá páchnoucí hmota všude dokola. Přeskákal jsem s odporem ( a to nejsem žádná citlivka) hromady, Šárka Kašpárková by mi záviděla. Konečně pevná, voňavá louka. Ale srnec nikde. Celý prostor až k dalekému lesu bez remízu, keřů či mezí byl prázdný.Tak sem nevyšel. Honem zpátky, ovšem ar hnoje už raději obcházím. Vylézám na první louce, nic. Zmizel. Jdu kolem pásu buřeně vpřed, jestli tam je, musí odskočit. Nic se nepohlo. Nerozumím tomu. Rezignovaně scházím pod mez na širokou polňačku, potom se škrábu do prudké meze a...srnec je u meze. Jak se tam dostal..netuším. Každopádně už je blízko zahrad a záhumenků, je zde blízko slyšet lidský křik a hlasy.Srnec se otáčí a jde k mezi.No tak kam teď ? Půjde po mé straně nebo sejde dolů pod mez? Nakukuji více do louky, zmizel.Asi sešel na spodní louku. Kloužu z meze, nakukuji před sebe podél porostu - nic. Tak je to Kaprfíld či co? Koutkem oka postřehnu pohyb vpravo u remízu. Ha tam je....Jeho trofej je velmi zajímavá;o)
říje2.jpg
Ráno u Kozince
Kolem Kozince je tradičně dobrá říje, i když je to příměstská lokalita. Jeden večer jsem zažil pěkné setkání s krásným srncem v obilí a proto jsem se v sobotu ráno do těch míst znova vypravil.Ale ouha, na polňačce auto, asi myslivec. Parkuji tedy dříve než jsem měl v úmyslu, procházím louku tak abych nerušil okolo posedů a konečně přicházím na centrální náhorní pastviny. Vítr fouká špatně, rozhoduji se projít celou enklávu po polňačce až za obilí a potom proti větru zkusit štěstí v ječmeni.Ale znova ouha, hluboko v loukce pod políčkem stojí další auto.Vím čí a vím kde myslivec sedí.Z obilí nic nebude, musím zkusit druhou stranu nad Obornou. Aby toho nebylo málo, procházím kolem dalšího auta. To je divně zaparkované napříč polní cestou.Ve voze na položených sedačkách spí žena zachumlaná do peřin.Nerozumím ničemu, ale jdu si po svém. U ohrady nad Obornou chvíli pozoruji slebšího šesteráka v divokých honičkách se srnou, nesnažím se je "dostat" protože světlo dnes nepřichází. Oblaky zakrývají východ slunce. Posedím u ohrady, pokochám se srnčím rejem a popřemýšlím kam . V tom houkne od políčka rána.Snad to nepatřilo šesterákovi z večerního setkání, doufám. Jdu loukami směrem k viaduktu.Vím, že tady lze potkat hledající srnce na rozlehlých zvlněných loukách Jednoho-jak říkám typu těchto srnců- věčně hledajícího, jsem opravdu potkal.
říje-5a.jpg
Ovšem další naděje na setkání mi sebrala postava s kyblíkem rázující středem luk k osikovému háji. No jo, nějaký strejda z Oborné valí pro křemenáče. Rychle proto spěchám dolů a zase nahoru kolem lesa pod mým zimním újedištěm.Tam by mohlo cosi být vím ze zkušenosti. Bylo. Další strejda s kyblíkem už se vracel kolem meze od lesa k hlavní silnici. Je po 7.hodině, považuji dnešní lov za ukončený.Třeba ještě pod Kozincem ..? Z remízu slyším to co slýchá každý v tuto dobu rád - supění srnce. Zaléhám do mokré trávy a už sleduji v kraji lesíka jak srna vodí srnce tam a zpět, a znova, pak dvě kolečka kolem starého balíku a zase porostem tam a zpět a zase kolem balíku. Vytáhni ho na louku přece, snažím se vnutit srně telepaticky své přání. Sakryš, že by to fungovalo? Dvojice se objevuje na louce.Ale srna vede srnce hodně doprava.Zalíbil se jí sloup vysokého napětí a kolem něj hraje s nápadníkem na hoňku.
říje-4a.jpg
Naštěstí dostane srna rozum a po chvíli mi přivede svého vyvoleného představit.
říje-3a.jpg
Zajímavé u tohoto páru bylo, že srnec,ač zjevně vzrušen a roztoužen, byl daleko obezřetnější než srna, odhalil mě a snažil se srnu odvést. Ta o mě také věděla, ale nepřišel jsem jí nikterak podezřelý.
říje-2a.jpg
Nakonec se šesterákovi podařilo svou milou přesvědčit o nebezpečí a spolu odešli do remízu pod vysílač.
To tedy byly dva střípky se džbánu zážitků z letošní říje (která ještě nekončí;o). Dál přidám ještě pár obrázků a jedno těžko splnitelné přání : Do příští říje s novým ( jiným) objektivem !! Tolik skvělých zážitků podpořených pouze nepříliš kvalitními fotkami mi na psychické vyrovnanosti nijak nepřidává ;o)
říje-7a.jpg
říje 2011.jpg
říje-1a.jpg
říje-8a.jpg
říje-9a.jpg
PS - kliknutím na fotku se tato zobrazí v původní velikosti
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
martinzatka@seznam.cz
Na Vaši návštěvu se těší Martin Žatka
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one