Foto R.Kalivoda

Foto R.Kalivoda

Ahoj;o)
jmenuji se Martin, tahám s sebou už na hřbetě nějaký ten křížek a taky už půl života tahám na krku (rameni) foťák při toulkách krajem v okolí mého rodiště, tj. okolím Bruntálu v podhůří Jeseníků.
Jako kluk jsem zkoušel fotit sovětskými přístroji Zenit, časem jsem se, jak vývoj předurčuje, přes Prakticu, P-six a kinofilmovou Minoltu dostal až k digitálu.
Nenajdete zde senzační akční a technicky perfektní fotky,do uměleckého ztvárnění mám taky daleko. Jen zprostředkovávám to, co jsem při svých toulkách viděl a se štěstím"ulovil".
Měsíc listopad vždy býval jakýmsi jalovým obdobím v mém loveckém roce. Krátké dny, většinou s mizerným počasím příliš radostí v přírodě nenabízejí. Letos ovšem počasí začátkem měsíce poměrně dlouho drželo punc téměř babího léta. Pak sice přišlo pát těch šedivých dnů ale i mezi nimi občas dostalo prostor sluníčko. Něco málo srnčího se povedlo na pastvinách nad Tylovem....
s3.jpg
s5.jpg
Díky informaci chlapů drvoštěpů o skupince selat chodících ke krmelišti se můj zájem na pár dní obrátil právě tam. Skutečně tam 6 osiřelých selat chodilo na řepu uloženou ve vrstvě páchnoucího bahna.
Vídal jsem je pravidelně mezi 7 a 8 hod.ranní, což ovšem znamenalo mizerné světlo a navíc ani prostředí nebylo příliš fotogenické. Přesto mě toto osazenstvo příjemně zpestřilo podzimní rána.
s1.jpg
s2.jpg
Po obdenním pozorování v průběhu týdne padla domluva s kamarádem Vaškem, že se na selata zajdeme podívat společně. Bohužel právě v onu sobotu se prasátka nedostavila a od té doby jsem je už nespatřil. Protáhl jsem tedy alespoň Vencu kouskem svého revíru, pocvakali jsme se vzájemně na louce pod lesem a naše nulové setkání se zvěří zachránila až tlupa mflonní zvěře, kterou jsme zahlédli prchajíc před našim vozem.
6.jpg
3.jpg
Začátkem posledního týdne překvapivě po teplém podzimu napadl poprašek sněhu. A hned to bylo v lese znát. Množství stop prozradilo v revíru spousty divočáků, ukázalo současné trasy mufloní tlupy i překvapilo výskytem vysoké. Malý rudl královské zvěře jsem také záhy zahlédl, něčím vyrušen proklusal asi 120 m za mými zády.
1 (2).jpg
V rychlosti hozený snímek bez nároku na kvalitu nepotěšil tolik, jako zjištění, že v tlupě je korunový jelen.
Poprvé se mi také poštěstilo fotit na sněhu muflony. Nevzniklo sice moc záběrů ale i z toho mála mám docela radost.
mufloni.jpg
m4.jpg
Tak jsem zvědav, jakou tvář ukáže konec podzimu. Kdyby tato mírná sněhová nadílka setrvala, vůbec bych nebyl proti ;o)
vývrat.jpg
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
martinzatka@seznam.cz
Na Vaši návštěvu se těší Martin Žatka
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one