Foto R.Kalivoda

Foto R.Kalivoda

Ahoj;o)
jmenuji se Martin, tahám s sebou už na hřbetě nějaký ten křížek a taky už půl života tahám na krku (rameni) foťák při toulkách krajem v okolí mého rodiště, tj. okolím Bruntálu v podhůří Jeseníků.
Jako kluk jsem zkoušel fotit sovětskými přístroji Zenit, časem jsem se, jak vývoj předurčuje, přes Prakticu, P-six a kinofilmovou Minoltu dostal až k digitálu.
Nenajdete zde senzační akční a technicky perfektní fotky,do uměleckého ztvárnění mám taky daleko. Jen zprostředkovávám to, co jsem při svých toulkách viděl a se štěstím"ulovil".
hory1.jpg
Konečně! Plánovaný výlet do hor vyšel až na poslední červencový víkend. S početným osazenstvem, včetně babiček a psíka, vyrazila celá rodina na jednu noc na chatu pod Pradědem. Odpolední vycházku na Vysokou holi jsem úmyslně odkládal až na podvečer k nelibosti turistiky chtivých dam. Nakonec se všichni dočkali a já po krátkém výstupu skupinku opustil, vyměnil rodinný záklaďák za teleobjektiv a zamířil do terénů hledat kamzíky v letní světlé srsti. Počasí bylo větrné, chladné, po tropickém týdnu ovšem pro mě velmi příznivé. Netrvalo to kupodivu dlouho, a už jsem klouzal po zadku ke skupince sympatických čertíků. Strávil jsem v jejich společnosti hezkých pár minut, nedávným deštěm smáčená tráva mě dokonale promáčela nejen kalhoty ale i to pod nima, dokonce i bankovka v zadní kapse se netvářila jako z cenného papíru. Nicméně pohled na skupinku mladých kamzíků a kamzic s kůzlaty mi za tyto drobné pepripetie stál.
kam3.jpg
kam1.jpg
kam2a.jpg
kam4.jpg
kam5.jpg
Bohužel se mi nepovedlo dostat do záběru právě ta rozverná kamzíčata, ale i tak to bylo moc parádní setkání.
Kamzíci se ztratili kdesi nade mnou a již nemělo smysl je následovat, ledaže bych se převtělil do jednoho z nich. Pokkračoval jsem tedy po hraně svahu a hledal místo, kudy pozvolna sestoupím k vrstevnicovému chodníku. Zatáhlo se ještě více a na hlavu mi začaly bubnovat řídké kapky deště. V tu chvíli mě zaujalo cosi rezavého mezi kmeny hluboko pode mnou. To musí být vysoká! Pozvolné šikmé klesání bylo rázem zapomenuto a opět si přišla na své má mokrá zadnice. Celkem v klidu jsem dosáňkoval k solitérnímu smrku a odtud hodnotil, co to tam vlastně těch 100 m pode mnou je. Zkušenost z těchto míst říkala, že to bude jelen. Ale stále byl vidět jen zadek zvířete. Konečně jsem zaregistroval kde je asi hlava stále pastvícího kusu a všiml si, že asi metr před ní se občas cosi pohne. Jasně, paroží! Opatrný sestup o dalších 50 m se také zadařil a zpoza mladého jeřábu už jsem dobře přečetl nerovného 12teráka. A co víc, objevil jsem níže další 2 kusy. Pršelo, byla tma a jelen ne a ne zvednou hlavu, natož aby vystoupil z ochrany kmenů horských smrků. Než foukl vítr špatným směrem, stihl jsem pořídit jen jeden dokumentační záběr.
j1.jpg
Ovšem jakmile se stočil vítr, naráz se kolos pohnul, a vzápětí všichni 3 jeleni spolu klusali pralesem ode mne dolů. Ale to byl pohled! Tři páry nádherného paroží, hotového, před vytlučením. Prostřední jelen se pyšnil nesilnější trofejí, paroží měl korunové s parádní rozlohou. Škoda, že AF nestihl povolit záběr, měl bych dokument pro kamarády, že jsem opravdu potkal 3 trofejové a věkem zralé jeleny.
Posledním večerním zážitkem před návratem byl pohled na lov sokola - zaregistroval jsem podivný svištivý zvuk nade mnou ve svahu a během vteřiny prosvištěla dvojice ptáků v megafofru nad údolím a ztratila se v moři zelených lesů na pozadí.
Obrat nevlídného rána
V noci přišlo to pravé jeenické počasí, vítr, déšť, mlhavo. Tak jak to známe s kamarády fotografy, když se tam 1x za čas vydáme. Jelikož mi večerní pochůzka v kombinaci s ping-pongovým turnajem, který končil před půlnocí, daly zabrat, obával jsem se raního vstávání. A když se před 5.hodinou kolem okna pokoje stále proháněl hlučný vítr, nevypadalo to, že vyrazím do terénu. Pak mi ale v hlavě cvakla vzpomínka na to, kolikrát se takové nevlídné vstávání do nepřejícího počasí otočilo v parádní zážitky......
Myslím, že tomu tak bylo i toto ráno!
l1.jpg
l2.jpg
l3.jpg
l4.jpg
l5.jpg
l8.jpg
l6.jpg
l7.jpg
p.jpg
Bylo to jedno z nejzážitkovějších rán, která jsem v našich horách kdy zažil.
hory.jpg
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
martinzatka@seznam.cz
Na Vaši návštěvu se těší Martin Žatka
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one