Foto R.Kalivoda

Foto R.Kalivoda

Ahoj;o)
jmenuji se Martin, tahám s sebou už na hřbetě nějaký ten křížek a taky už půl života tahám na krku (rameni) foťák při toulkách krajem v okolí mého rodiště, tj. okolím Bruntálu v podhůří Jeseníků.
Jako kluk jsem zkoušel fotit sovětskými přístroji Zenit, časem jsem se, jak vývoj předurčuje, přes Prakticu, P-six a kinofilmovou Minoltu dostal až k digitálu.
Nenajdete zde senzační akční a technicky perfektní fotky,do uměleckého ztvárnění mám taky daleko. Jen zprostředkovávám to, co jsem při svých toulkách viděl a se štěstím"ulovil".
16.3.2013

Po několika jarních dnech se k nám do podhůří vrátila zima. Minulý víkend jsem se tedy po dlouhých týden pokusil obnovit újeď. V sobotu za doprovodu fenky vedly mé kroky po plotnách měknoucího firnu za Kozinec. Kontrola krytu mi nadělala trochu vrásky, větve vlivem času poschly a celá konstrukce se trochu seunula. Přesto jsem položil před kryt návnadu a v neděli po obědě vyrazil na čekanou, od které jsem si nic nesliboval. Jen tajně jsem doufal, že v čase krkavčího toku bych se mohl dočkat těchto černých profesorů jako před třemi lety v tento čas. Jenže letos se krkavci mé újedi vyhýbali, proto ta určitá skepse v mé mysli. Ovšem netrvalo to ani půl hodiny a byli tam! Nádherná podívaná, zážitek a i pár fotek ( v sekci Nejnovější). V tu dobu jsem si myslel, že je to poslední mé "újeďování". Ale během týdne se zima opět ukázala, téměř denně mrzlo a občas i zasněžilo. Ve čtvrtek při skvělé kamzičí vernisáži kamaráda Štěpána jsem své zážitky sděloval dalšímu kamarádovi Honzovi a už v té chvíli jsem věděl, že o víkendu si čekání v nízkém smrkovém bunkru zopakuji...
Dnes dopoledne chumelilo ale občas se i ukázalo zubaté slunko. Asi 40 minut trvala dopolední předobědová procházka s jezevčicí za účelem zakrmení. Po obědovém "nabrání sil" na gauči jsem vyrazil. Kontrola újedi ukázala, že téměř celá dávka položená před necelýmí 4.hodinami je fuč! Zůstala jen hromádka odřezků kuřecích kůží a jedna nožka z prasete. Chvíli váhání, zda má smysl čekat u tak málo prostřeného stolu zahnal pohled nad les kde se předváděl párek krkavců při zásnubním letu. Nasoukal jsem se dokrytu a doufal....
Snad neuběhlo ani 20 minut a v lese za mnou zakrkal profesor. A během chvilky se černý stín snášel nad louku. Proplachtil v metrové výšce nad újedí a sedl v poli. Další přelet zpět a už ho vidím jak typickým způsobem kráčí sněhem....nechal mě 2x exponovat, vzal kůže do mocného zobáku a byl fuč.Asi je nesl samici, která třeba už hnízdí nebo se jen raději zdekoval do bezpečnějčích míst. Každopádně to byl krásný exemplář!
prof1.jpg
Co teď, čekat dál? Zima není, tek proč ne. Vepřové nožky jsou tu ale ještě od minulého týdne, asi jim moc nechutnají tak kdoví, zda budou mít krkavci důvod k návštěvě.
Prohlédl jsem snímky a upravil korekci expozice do plusové hodnoty, pro případ další návštěvy. A ta přišla záhy. Párek krkavců z minulého týdne pochodoval k újedi z hloubi pole. Ale ke žrádlu došla jen samice a nezdržela se dlouho. Nevadí.
Slunce se ztočilo za lesík a paprsky už dosáhly jen do míst k újedi, okolí se topilo ve stínu s v pozadí osvícenou lesní stěnou. To není moc dobré pro fotografofání. A zrovna v tu chvíli se ozval opět zvonivý svist letek a já věděl, že krkavec je tady. A taky jo. Sedl v poli a šoural se k újedi. Vzal do klovce celou nožku a táhl ji pryč, dál ode mne a do stínu. Tam si na ni v klidu hodoval.
prof6.jpg
prof4.jpg
Nevím zda to byl ten dnešní první návštěvník, nebo krkavec z pozdějšího páru anebo úplně jiný, druhý krkavec však nikde nabyl vidět ani slyšet. Těžko se u těchto krasavců hledají nějaké rozeznávací znaky. Samec z minulého týdne je vyjímka, jeho částečně hnědé zbarvení je průkazné.
Ať to byl jakýkoliv z nich, byl tu a hodoval...
prof2.jpg
...a asi by hodoval dlouho, nebýt dalšího stínu, jež se mihl nad loukou...
Černý pták máchl křídly a uvolnil místo jinému...
profkáně.jpg
Zdá se, že hierarchie zdejšího lesa je daná, krkavce na újedi vystřídalo káně. Naštěstí pro mě se dravci pochutina příliš nezamlouvala a došel si na místo původní újedi prohlédnout, zda jsem nedonesl něco lepšího;o) Tím se mi káně jednak dostalo blíž a také do lepšího světla. Když nic na místě nenašlo, vyskočilo na pahýl a zapózovalo.
profkáně2.jpg
Na tuto chvíli čekal opodál hlídkující krkavec a vrátil se zpět na své.
prof3.jpg
Tak jsem měl na pár chvil před sebou oba druhy plachého ptactva, kvůli kterým jsem zde proseděl od listopadu do teď hodiny a hodiny. Díky za to.
profkáně3.jpg
Idylku ukončilo zakrákání hejna vran, které nevím proč zvedlo oba aktéry. Při mém vylézání z krytu se pak nad les ještě vznesl pár krkavců aby mi předvedl krásný vzdušný tanec, jakoby rozlučku s letošními lovy na újedi...i když kdo ví? ;o)
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
martinzatka@seznam.cz
Na Vaši návštěvu se těší Martin Žatka
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one