Foto R.Kalivoda

Foto R.Kalivoda

Ahoj;o)
jmenuji se Martin, tahám s sebou už na hřbetě nějaký ten křížek a taky už půl života tahám na krku (rameni) foťák při toulkách krajem v okolí mého rodiště, tj. okolím Bruntálu v podhůří Jeseníků.
Jako kluk jsem zkoušel fotit sovětskými přístroji Zenit, časem jsem se, jak vývoj předurčuje, přes Prakticu, P-six a kinofilmovou Minoltu dostal až k digitálu.
Nenajdete zde senzační akční a technicky perfektní fotky,do uměleckého ztvárnění mám taky daleko. Jen zprostředkovávám to, co jsem při svých toulkách viděl a se štěstím"ulovil".
Už si tak nějak zvykám, že když zazvoní telefon od Václava, mohu čekat nějakou perlu. Letos na jaře se mu daří vychytat situace, které stojí za to. Ať to byla liščata u nory či skorci a ledňáčci na Moravici. Vždy mě ke všem akcím okamžitě přizval. Focení u nory lišek jsem s díky odmítl, věřil jsem, že si najdu své, za ledňáčky jsem se jednou vypravil po dlouhém Vencově přemlouvání. Většinou se nehrnu do takových akcí, větší potěšení mám z toho, když si nějaké to dění v přírodě najdu sám. Ovšem zatím poslední Václavova pozvánka se odmítnout prostě nedala. To proto, že tento druh zvířátka se nefotí jen tak a já jej dosud v archivu kloudně nemám. A když jsem pak ještě na webu viděl jeho fotky, netrpělivost ve mě gradovala. Vašek našel místo, kde se vyskytuje rodinka LASICE HRANOSTAJE !
Tak jedno ráno přibírám připraveného kamaráda a vlastně pana "domácího" u silinice v obci a pak už mě naviguje kudy a kam. Za pár minut vysedáme na louce nad keřovým remízkem. Za chůze sledujeme jeho okraj a už z dálky vidím rychlé trhavé pohyby čehosi malého v posečené louce. Lasičky pobíhají jako torpéda, skáčou do vysoké trávy remízu a po chvilce se objevují na kamenech pod keři. Vašek velí co a jak, kam a kde. Sedíme za stativy u maskovaček už hodnou chvíli ale nic se neděje. Tedy děje, ale na vrchní straně remízu. K fotogenickým kamenům se jim nechce. Sleduji se zaujetím mladé šelmičky mimo dosah objektivů a nechce se mi ani věřit, že pár dní posečená louka je pro tyhle prcky stále vysoký porost. Jejich neustálé panáčkování je přímo fascinující. Venca viděl, jak jsem těmito tvorečky zaujat a doporučil mi,abych se zkusil přemístit a pokusil se je vyfotit v trávě. Jasně, to jsem chtěl slyšet, sotva to dořekl, už mě nebylo. V leže jsem pak honil lasičky v trávě ale nedařilo se mi zaostřit. Jakmile šelmička zapanáčkovala už jsem mačkal spoušť ale jakmile cvakla závěrka, v hledáčku nic nebylo. Fofr a fofr. A pak se stalo, co se muselo stát. Pomalu se vracím, kouknu na Vencu a vidím, jak z odpočinkové pololežmové polohy se zvedá k foťáku a pálí jako na střelnici.
v.jpg
Chvíli čekám, potom se plazením přemisťuji blíž , už trojici lasiček dovádějících na kamenech i vidím, ale jsem moc nízko a přes vršky trávy se mi nedaří zaostřit. Nakonec se mi daří alespoň 3 snímky, šelmy mizí v remízu a Venca se dostává do euforie. Nafotil zatím nejlepší akční sérii! A já se plazil kdesi mimo....No to už tak chodí, kdo chce víc nemá nic;o)
l2.jpg
l4.jpg
Hned večer jsem se pokusil o nápravu ale počasí se pokazilo, zatáhlo se a byla dost tma na focení něčeho tak mrštného a rychlého jako lasička. Ve finále začalo i pršet. Vzdal jsem fotografické pokusy, přemístil se za balík sena asi 15 m od remízu a pozoroval. Za hodinu přinesla samice mladým 3 x hraboše. Velikostní poměr přitom je asi takový, jako by liška nesla dospělého zajíce. Zajímavé bylo, že pokaždé stará vycházela na lov na jinou světovou stranu. Taky jsem si všiml, že občas matku vyprovázelo některé mládě pár metrů od remízu do louky. Po nějakých 5 m jakoby matka dala rozkaz a mladý mazal zpět do remízu.
Příští ráno jsem se vypravil na poslední snahu o pořízení nějakého záběru. A užil jsem si to skvěle. I když světlo ani dnes nebylo kdoví jaké, přesto se mi cosi povedlo. V době, kdy se pan domácí Václav vracel z noční šichty do útulné chaloupky, předvedla mi trojice malých raubířů krásné představení....Díky Vašku!
l1.jpg
l2.jpg
l3.jpg
l4.jpg
l6.jpg
l8.jpg
l10.jpg
l7.jpg
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
martinzatka@seznam.cz
Na Vaši návštěvu se těší Martin Žatka
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one