Foto R.Kalivoda

Foto R.Kalivoda

Ahoj;o)
jmenuji se Martin, tahám s sebou už na hřbetě nějaký ten křížek a taky už půl života tahám na krku (rameni) foťák při toulkách krajem v okolí mého rodiště, tj. okolím Bruntálu v podhůří Jeseníků.
Jako kluk jsem zkoušel fotit sovětskými přístroji Zenit, časem jsem se, jak vývoj předurčuje, přes Prakticu, P-six a kinofilmovou Minoltu dostal až k digitálu.
Nenajdete zde senzační akční a technicky perfektní fotky,do uměleckého ztvárnění mám taky daleko. Jen zprostředkovávám to, co jsem při svých toulkách viděl a se štěstím"ulovil".
29.7.
První čekaná za účelem pozorování a fotografování srnčí říje proběhla ve středu večer. Zasedl jsem v kraji remízku u louky a čekal, zda se něco bude dít na louce mezi mnou a houštinkou. Až po hodině a půl čekání, v době, kdy už mě napadlo zbalit to a podívat se jinam, vyklusal z lesa srnec. No srnec...:o)
šp.jpg
šp2.jpg
Chvilku se tento špičáček popastvil a vrátil se do lesa.
Cestou k autu jsem z dálky pozoroval honičku srnce a srny, ale byl to spíš stíplčejz než romantické předaktové laškování.

30.7.
Ráno se mi předvedl krátce srnec na louce u lesa, tento už měl nějaké paroží, ale veškeré projevy říje byly jen občasné přivonění k zemi.
srn3.jpg
srn4.jpg
31.7.
Ráno za skorotmy jsem z auta obdivoval siluety honícího se páru, poté stále za velkého šera podobnou akci, u které asistovalo i srnče, ovšem vítr mě zradil, fotka tentokrát nevznikla.

2.8.
Ráno bylo teplé a bez rosy. Na louce u panelky mi vítr zradil trojici srnčí zvěře, srnec mezi nimi byl, ovšem nepřečetl jsem ho. S rozedněním jsem došoulal za obilným polem k srnčeti, keré se ztratilo ve škarpě pod loukou. Záhy se ukázalo, že tam odpočívá jeho máma i s frajerem. Bohužel zvěř stála v břehu, nepříliš fotogenicky a navíc mi zavazelo listí břízy. přesto jsem obeznal poměrně zajímavého srnce.
s4.jpg
Ze svahu u Sklaky jsem měl možnost pozorovat další hru na honěnou, tentokrát byl srnec velmi dobrý v trofeji,přiblížit se mi nepodařilo.
s5.jpg
Zdá se mi, že říje nyní začíná mírně nabírat obrátky, jsou vytvořeny páry ovšem ještě asi příliš nedochází k intimnostem, je to spíše takové oťukávání a čekání až dozraje ten správný okamžik. Nejlepší dny jsou snad ještě před námi, i když mám obavy z nadcházejících tropických dní...uvidíme, zda v této reportáži přibudou další dokumenty či už je kapitola uzavřená ( což doufám, že NEEE ;o)
3.8. Po večerním dešti parádní ráno, ovšem opět jen v šeru lítající dvojice přes 2 meze a 3 louky. Jeden mladík vyšel ještě před slunka východem nasát něco pachů z nedávného rejdiště;o) Liška blíž nepřišla :o(
sr.jpg
l.jpg
4.8.
Jen jedno ranní setkání s mladým špičákem, typickým "čichačem". Žadné pozorování říjných dvojic, nic.
šp4.jpg
šp1.jpg
šp3b.jpg
šp2.jpg
8.8.
Dnes bylo zatím asi nejteplejší ráno, přesto na rudenských loukách a polích poměrně živo. Za šera u panelky na louce srnec se srnou a další srna se srnčetem. V tomoto místě se prakticky nedá fotit, leda bych šel kudysi od silnice přes zahrady u polosamot a dostal se k lesíku pod loukou z druhé strany. Jednou to možná zkusím;o)
Pokračoval jsem dál kolem obilí po pruhu na přehánění krav, tady v podstatě uzoučká louka mezi polem a jakousi zarostlou strouhou či minipotůčkem(který je samosebou suchý). Z lesíka za strouhou vytáhl srnec. Směřoval ke kraji strniště a já poznal, že tohle už je konečně slušný chlapák s dobrou trofejí. Poznal jsem šesteráka, jenž nedaleko odtud 2.8. naháněl srnu. Jenže směřoval ode mne pryč a tak jsem si nechával chuť na šesterákovu trofej zajít. U strniště se ale otočil a rázem směřoval ke strouze.
šest.jpg
Blížil se poměrně svěže, no jo, ale to znamenalo, že pokud bude v dobré vzdálenosti, zákonitě se mi ztratí před porostem kopřiv a vysoké buřeně lemující kanál.
šest1.jpg
Záhy jsem pochopil, že srnec bude asi tento zarostlý úsek přecházet a vyloupne se jen pár kroků přede mnou. Už také vidím z podřepu kymácející se stvoly a záhy se objevuje v kraji porostu paroží. Jenže pantáta měl nějaké tušení, z buřeně nevyšel ale vyskočil.
šest2a.jpg
Naštěstí se před zmizením ve vysokém obilí na 2 vteřinky zastavil a dal mi možnost na jeden snímek v "klasickém" postavení ( ohnisko 260mm- po očekávaném vyjití z porostu jen cca 5m ode mne jsem ohnisko stáhl a pak nestihl vytáhnout, 400 by ale bylo moc, cca 330 by byl ideál)
šest2.jpg
Slunko už vylezlo a ohřálo krajinu ještě víc, přesto jsem pozoroval na vzdálených loukách nějaké honičky u 2 párů. Kéž by alespoň zapršelo!!!!
9.8.
Ráno je o něco chladněji než včera. Cestou do revíru jsem si vzpoměl na mladou lišku, která včera ráno stála mezi silnicí a plotem zahrady ve Vésce. Krásný pohld na šelmičku ze 2 m z auta. Bude tam i dnes? Již z dálky při najetí na rovinku jsem viděl, že ano. Ležela uprostřed pravého pruhu, sražená autem ...
Cestou kolem široké lesomeze mi vyskočil srnčí pár na louku a zmizel mezi balíky sena, ani jsem nestihl obeznat srnce. O kus výš mě zaujal docela držící ťuhýk, pár cvaků snesl...
t.jpg
..a odletěl včas, zrovna když se na louce z protějšího lesíka vyloupl mladý šesterák.
srn.jpg
Došel až ke mě, ale já seděl tak nešťastně za stvoly vratičů, že mi dělalo velký problém udělat snímek. Navíc v pozadí stále něco vadilo, balíky sena či dráty VN vedoucího pod svahem.
srn1a.jpg
srnweb.jpg
Srnec šel za zvukem závěrky mezí, snad 2 m ode mne až odskočil.
Pod loukou u lesa jsem pak relaxoval při pozorování srny se srnčaty. Nebylo to fotitelné, zvěř byla blízko kraje lesa a stále s velkými tozestupy od sebe, ale mě to v tu chvíli nevadilo. Užíval jsem si pěkného rána pohledem na hravou omladinu, která jakoby popoháněla maminu domů, do olšiny.
ss.jpg
Ve finále mi ještě kmotra liška předvedla, jak se správně orientovat v nepřehledném terénu, a to bylo dnes vše.
l1.jpg
10.-12.8.
Vypadá to, že říje už u nás končí, nějaké srnčí jsem viděl ale nic co by stálo za zmínku. Mnoho radosti mi letos srnci neudělali :o) Ale jako lehkou kompenzaci, nadělila mi příroda zážitek, který jen stěží kdy zopakuji : Při nakročení do nizoučkého bukového podrostu mi téměř zpod nohy vystartovala sluka lesní. Letěla nízkým křivolakým letem a hlasitě jaksi kvílela. Zapadla asi o 30 m dál a stále se ozývala. Byl to krásný zážitek. Vrtalo mi hlavou, co to její chování znamená, až mě napadlo mrknout do místa odkud vystartovala. Pod malým boučkem ležely v listí skořápky od vajíček a dvě malé slučí kuřátka rychle mizela v hustším podrostu! Nádhera. ...
vejce.jpg
Takže tohle možná byla tečka za srnčí říjí 2015, i když datumově ještě není tak pozdě, tak třeba...;o)
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
martinzatka@seznam.cz
Na Vaši návštěvu se těší Martin Žatka
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one