Foto R.Kalivoda

Foto R.Kalivoda

Ahoj;o)
jmenuji se Martin, tahám s sebou už na hřbetě nějaký ten křížek a taky už půl života tahám na krku (rameni) foťák při toulkách krajem v okolí mého rodiště, tj. okolím Bruntálu v podhůří Jeseníků.
Jako kluk jsem zkoušel fotit sovětskými přístroji Zenit, časem jsem se, jak vývoj předurčuje, přes Prakticu, P-six a kinofilmovou Minoltu dostal až k digitálu.
Nenajdete zde senzační akční a technicky perfektní fotky,do uměleckého ztvárnění mám taky daleko. Jen zprostředkovávám to, co jsem při svých toulkách viděl a se štěstím"ulovil".
Už trošku svítalo když jsem z lesní asfaltky viděl, že mufloní tlupa je tam kde jsem doufal. Parkuji až o pár stovek metrů dál a pak opatrně podrostlým světlým lesem klopýtám ke kraji luk. Trvá to snad 15 minut a první pohled na plochy luk mě zklamává. Postupuji krajem lesa níž a stále nic. Že by mufloní tlupa zatáhla, že bych ji zradil ? Ještě kousek dolů, zkouším a hle, pár hřbetů vidím dole za oblým horizontem. Dostávám se k muflonkám asi na 150 -200 m, blíž to nejde. Chvíli se jen tak dívám, počítám holou a jednoho berana. Je jich v dohledu 9 ale nevidím až dolů do dolinky. Chvíli uvažuji, že se vrátím a budu čekat u lesa až NĚKDY budou zatahovat. No jo, ale to může být až za hodinu, dvě, tři...A můžou zatáhnout úplně jinam. Nakonec vítězí ta náročnější varianta. Lehám a pomaličku plazením se sunu po namrzlé louce níž. Dobrých 50 m si tím pomůžu. Fotím pár záběrů na nejbližší zvěř a už také vidím zbytek tlupy až u dole u lesa. V klidu počítám, 24 celkem. Starší berani jsou ode mne nejdál, snad půl kilometru, nejblíž partička muflonek s beranem.
2.jpg
Zvěř se jen paství, paství a paství, nic se neděje. Ještě 20 m si dovolím pozvolna blíž, ale jedna z ovcí už mě registruje.
4.jpg
Chvíle nehybnosti a klidu stačí k tomu, aby i muflonka opět sehla hlavu k pastvě. Opět chvíle ničeho ale naštěstí ne nadlouho. Dole u lesa se něco děje. Partička mladíků dovádí jako banda lumpů, poletuje po okolí, beránci se strkají a vozí po sobě. Krásná podívaná!
6.jpg
Je mi jasné, že slunce mi dnes při focení asi nepomůže, dokonce poletuje sníh. Ale nemůžu mít všechno.
7.jpg
Po čase se celá tlupa dává do volného pohybu a schází dolů k lesu, mizí pod horizontem. I já opouštím místo, krásně zmáčený ale spokojený. Žádné kvalitní snímky sice nemám ale zážitek si odnesu. Vycházím k lesu, na návrat ječas a tak se rozhoduji obejít kus louky vrchem a potom úvozem k mezi. V pohodě tak činím, za pár minut jsem nad starým posedem a už odsud dobře vidím 4 hřbety s výraznými sedly. Je jasné, že mám 80m před sebou čtveřici beranů, v této společnosti nejsilnějších patriarchů. A to jsem si myslel, že už mám dnes odloveno....
8.jpg
Daří se mi dostat k posedu odkud pořizuji pár snímků a pak to risknu ještě blíž, v podřepu kryt střinou v kraji meze. Povedlo se.
9.jpg
Časem zjišťuji, že kousek za horizontem jsou i další mufloni, mladíci a holky....Teď je to teprve parádní akce!
10.jpg
11.jpg
13a.jpg
Je na snadě, že na otevřeném prostoru mě mufloni odhalí. Když se stalo, bylo to kupodivu další skvělé pokoukání. Tlupa se semkla a koukala na mě, ležícího na louce. Potom se dala do pohybu, jakoby už definitivně chtěla opustit louky ale najednou brzda a opět v jednom šiku, vedle sebe bok po boku sledovala co to jsem zač. I pár kroků ke mě mufloni udělali, jako trestné komando, krásná scéna.
15.jpg
18.jpg
Ale každá legrace jednou končí. Mufloní parta zmizela za horizontem, bylo po lovu....
17.jpg
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
martinzatka@seznam.cz
Na Vaši návštěvu se těší Martin Žatka
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one