Foto R.Kalivoda

Foto R.Kalivoda

Ahoj;o)
jmenuji se Martin, tahám s sebou už na hřbetě nějaký ten křížek a taky už půl života tahám na krku (rameni) foťák při toulkách krajem v okolí mého rodiště, tj. okolím Bruntálu v podhůří Jeseníků.
Jako kluk jsem zkoušel fotit sovětskými přístroji Zenit, časem jsem se, jak vývoj předurčuje, přes Prakticu, P-six a kinofilmovou Minoltu dostal až k digitálu.
Nenajdete zde senzační akční a technicky perfektní fotky,do uměleckého ztvárnění mám taky daleko. Jen zprostředkovávám to, co jsem při svých toulkách viděl a se štěstím"ulovil".
Vím, že kamarád Venca se už celou věčnost ( snad 2 měsíce ) věnuje svému objevu - hnízdění ledňáčků na řece kousek od svého vlastního hnízda. Nevidí, neslyší, srnec je pro něj sprosté slovo a je zahleděn jen do svých modrých klenotů. Těžko bych kde hledal zapálenějšího a nedšenějšího "šílence". Kolem hnízd vytvořil síť bunkrů, podobnou linii bunkrů z před 2.světové války známé především z Opavska.Tu šmíruje ledňáčky zleva, tu zprava, tu z protějšího břehu. A dlužno říci, že mu jeho zápal přinesl krom parádních snímků i zajímavá pozorování, která někdy i zpochybňují učenou literu o ledňáčcích sepsanou odborníky.
A jelikož je Václav velmi družný a přejícný chlap, nenechává si pohledy na kouzelné tvory sám pro sebe. Na focení pozval kamaráda Břeťu a samozřejmě i mě. Pár snímků jsem pořídil při minulém hnízdění a nyní jsem byl zvědav, jaká úskalí nabízí fotografování u druhé nory. Jedno ráno jsem se pokusil sám a tajně se vplížil do jednoho z bunkrů, ale světelné podmínky mi nedopřály to pravé. O večerním pokusu už byl Vašek zpraven, cestou z práce se i zastavil na silnici nad krytem aby se poptal co a jak a pak večer u kávy na zahradě mě přiměl na ranní opakovačku.
Ráno už čekal v krytu, chvíli jsem poseděl s ním ale povinnosti mě záhy volaly jinam. Za pár hodin ovšem volal i Venca: " Ty v...e, proč jsi 10 minut nepočkal, přiletěl. Ale hlavně, dojeď co nejdřív, fotil jsem z protějšího krytu a neskutečné představení, teď jdu vysypat kartu a vrátím se tam, musíš tam se mnou, ..nekecej, blabla..bla.." Ucho mi hořelo, jeho nadšení mě zkoušelo nakazit, chvíli jsem odolával ale nakonec jsem kývl a domluvili jsme se na čas.
Vyzvedávám kamaráda, který cosi kutí ještě po chalupě. Stojím na zahradě a jeho zvučný baryton mi i přes pootevřená okna nadšeně přehrává celou dopolední scénu. Konečně je připraven. Krom foťáku nese přes ramenu tornu ze které se nesou podezřelé ale známé zvuky. Cink-cink. "No co, vzal jsem si lahváč, když dovolená tak se vším všudy. Jdu k vodě a s pivkem, tak to má být."
V krytu pak sykne první zátka z Kozla, já řidič závidím. Sedne ledňáček, fotíme, drží tak, že můžeme i v průběhu focení upravovat nastavení. Pták je ve stínu, silně osvětlené pozadí vodní trávy dělá peklo. Samec odletí nakrmit, sedíme a já nevěřím svým očím, Venca tahá z torny i pivní krýgl! Tak to už je šikana! Sykne další zátka lahváče, k tomu přikusuje rohlík se salámem a pozoruje ledňáčka na protějším břehu před vletem do nory. Co víc si přát? Za chvíli mě Venca přemlouvá, ať přebrodím řeku a sednu na chvíli nad noru, kam zjevně sedává sameček častěji než na větvičku před současným krytem. Pod nátlakem tedy obcházím řeku a zasedám.Netrvá to dlouho, pískne ledňák a sedí na větvičce před Vaškem! Světlo je už jiné, daleko lepší než při prvním pokusu. Dlouho mu pózuje než přeletí ke mě, udělám 3 cvaky a je v noře. Zouvám boty a brodím se zpět. Václav spokojeně, s krýglem v ruce, projíždí právě nafocené snímky a jako by nic se mě ptá jak jsem pořídil. Připomínám mu historku z focení lasiček, kdy mi taky doporučil zajít to zkusit vedle do trávy a než jsem se vrátil, měl nafocené potvůrky na kamenech a v akci. Smějeme se tomu a já jsem v tu chvíli rozhodnut, že se šikanovat už nenechám. Příště Vašku, si vezmu pito a nikam se nehnu!!! :o)
0.jpg
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
martinzatka@seznam.cz
Na Vaši návštěvu se těší Martin Žatka
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one