Foto R.Kalivoda

Foto R.Kalivoda

Ahoj;o)
jmenuji se Martin, tahám s sebou už na hřbetě nějaký ten křížek a taky už půl života tahám na krku (rameni) foťák při toulkách krajem v okolí mého rodiště, tj. okolím Bruntálu v podhůří Jeseníků.
Jako kluk jsem zkoušel fotit sovětskými přístroji Zenit, časem jsem se, jak vývoj předurčuje, přes Prakticu, P-six a kinofilmovou Minoltu dostal až k digitálu.
Nenajdete zde senzační akční a technicky perfektní fotky,do uměleckého ztvárnění mám taky daleko. Jen zprostředkovávám to, co jsem při svých toulkách viděl a se štěstím"ulovil".
Jak lépe prožít svůj svátek než někde v lůně v přírody? Proto mě 11.11. po sedmé ráno vyváží kyvadlový autobus jako jediného pasažéra k Ovčárně. Čím výš se malý autobusek šplhá, tím víc tmavne les okolo silničky. Dole na Hvězdě vládlo ještě slušné počasí, polojasno i když ostřejší vítr, nahoře už mě šofér vypouští do husté mlhy a do vichru. Okolní budovy vystupují jen jako temné obludné siluety...
mlha4.jpg
K tomu cítím, že vítr mete do tváře něco studeného a ostrého. Zmrzlý sníh. A hele, Martin na bílém koni je vážně tady. Váhám, jestli se neotočit a nenastoupit zpět do vyhřátého autobusu, jež za pár minut sjíždí zase dolů, pryč od tohoto nečasu. Ale co, když už jsem tu, vychutnám si hory i v tomhle čertovském počasí.
Po chvíli se už courám známým pralesem, mlha je zde o něco řidší ale vítr stále kvílí kolem uší. Sotva zaslechnu zalámání kousíček přede mnou a v mlze vidím siluety vysoké, kterak mizí pod stezkou.Laň s kolouchem . Obdivuji se jejich smyslům. V silném větru a mlze mě postřehli, i když jsem šel obezřetně, pomalu, s dobrým větrem a v mokré trávě téměř neslyšně, navíc zahalen mlhou. Setřepávám ze sebe sněhovou nadílku a stále váhám s vytažením foťáku do nepohody.Stejně není za mák světla a nechci riskovat promočení přístroje, s čímž mám už velmi špatnou zkušenost.
Přicházím na rozcestí ale nedávám se jako obvykle doprava ke Slivovici ale zatáčím na druhou stranu, směrem k Střízlíkovi.Držím se chodníku u hrany svahu, nehodlám podnikat dobrodružné výpravy mimo pěšinu. Kdoví jak může mlha ještě zhoustnout a velmi těžko by se mi hledala cesta zpět, i když to zde mám mnohokrát prochozeno.
Po pár krocích ovšem padám k zemi a z batohu opatrně vytahuji foťák.Pode mnou je kamzík. Kdyby nezvedl hlavu s bílou maskou, měl bych jeho tmavé tělo za nějaký starý pařez. Jo mlha je prevít. To poznávám i v okamžiku, kdy se snažím zaostřit na kozla který okusuje lišejníky z odumírajícího smrku.Autofokus ho nenachází, přepínám na ruční ostření a snažím se kouzlit...
mlha.jpg
Není to žádná sláva. Pozoruji dění pod sebou. Ke kozlovi se přidává další kamzík, patrně koza.Vypadá, jakoby spolu laškovali.Otírají se hlavama, lehce se dotýkají čely potom se koza otáčí a on ji následuje až mi zmizí z dohledu. Okolo se z mlhy zjevují další kamzíci, světlo nepřibývá a mlha je stále moc hustá...
mlha3.jpg
Po chvíli se kamzík vrací ke smrku a zdá se, že mě odhalil. Pořizuji pár záběrů. Jak vítr pohání cáry mlh, mění se i tónování okolí. Snímky pořízené jen pár sekund od sebe to dokazují..
mlha1.jpg
mlha2.jpg
Kamzík od smrku si mě počíná více všímat, tuším brzký konec mlžného lovu.Pořizuji ještě nějaký snímek a zvíře odskakuje dolů přes světlinu, za ním další dva kamzíci..
mlha7.jpg
Vstávám, jdu kousek níž ale vypadá to, že je opravdu konec. A hele, ještě támhle za stromem je jeden opozdilec. Poslední fotka a nechávám rohaté prince hor na pokoji, ať si v klidu užívají své období lásek...
mlha6.jpg
Vracím se pralesem do civilizace a letos poprvé zanechávám otisky podrážek v bílém poprašku na stezce. A jsem docela rád, že jsem to nevzdal a přinutil se k těm krokům, které mě nakonec zavedly mezi mé oblíbené tvory.
U Ovčárny ještě fotím cestu k Petrákům a pak už se zdravím s řidičem, jež vidno na mém krku foťák, vtipně utrousí " tak co, fotil jsi mlhu?" "Vlastně jo" odpovím popravdě ...;o)
mlha5.jpg
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
martinzatka@seznam.cz
Na Vaši návštěvu se těší Martin Žatka
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one