Foto R.Kalivoda

Foto R.Kalivoda

Ahoj;o)
jmenuji se Martin, tahám s sebou už na hřbetě nějaký ten křížek a taky už půl života tahám na krku (rameni) foťák při toulkách krajem v okolí mého rodiště, tj. okolím Bruntálu v podhůří Jeseníků.
Jako kluk jsem zkoušel fotit sovětskými přístroji Zenit, časem jsem se, jak vývoj předurčuje, přes Prakticu, P-six a kinofilmovou Minoltu dostal až k digitálu.
Nenajdete zde senzační akční a technicky perfektní fotky,do uměleckého ztvárnění mám taky daleko. Jen zprostředkovávám to, co jsem při svých toulkách viděl a se štěstím"ulovil".
s2.jpg
Ráno mrzlo, kraj pokryla jinovatka. Svítání mě zastihlo mezi lesíky nad Morávkou, slídil jsem po loňských liškách. Nikde nic, na rozlehlých pastvinách bylo prázdno. Až za kopcem, ještě ve stinné pastvině mi jedna liška zamávala oháňkou. Přejel jsem tedy zpět o pár km níž k řepkovému poli. Nejprve mě překvalila srna v kraji lesíku hned u panelky, já ji očividně taky.
s1.jpg
Pak už následoval obdobný scénář jako posledně v této lokalitě. Obchvat pole, stoupání úzkou mezí k vrcholu. Srnčí bylo na poli, to jsem viděl už z dálky, jen se k nim dostat. Pár kusů pastvících se pod svahem záhy přešlo horizont, bylo mi jasné, že za ním je teď celá tlupa. Celkem bez obtíží jsem se podél travnatého strmého břehu dostal přes vrcholek kopce a už jsem měl partičku jako nadlani. Jenže daleko.
s3c.jpg
Sluníčko svítilo, měl jsem výhled na masiv hor a tak mě napadlo půlhodinku počkat, zda se kusy nepohnou směrem k mezičce. Jenže srnci počali zaléhat a to byl signál, že to může být na dlouho. Nezbylo, než se pokusit o nemožné. Ještě kousek se dalo jít shrbeně pod mezičkou. Ale co pak? Plazit se po namrzlém kamenitém hrounatém poli se vůbec nechtělo. Při postupu pod mezí mě na chvilku zdržel přílet káněte na starý sloupek bývalé ohrady. Fajn zpestření, patrně ostré slunce ve zraku dravce na pár sekund otupilo jeho opatrnost.
s3a.jpg
s3b.jpg
Káně odplachtilo a já se musel rozhodnout. Tak jo, jdu do toho. Řeknu vám, bylo to peklo. Uplazil jsem postupně ke zvěři asi 50 m v prakticky holém poli, kolena otlačená, lokty jakbysmet, hadry promáčené a zabahněné. Ale pohled na zvěř s Velkým kotlem v pozadí mě popoháněl k činu. Byla to dřina a o to víc mě mrzí, že spousta fotek je neostrých. Buď jsem něco měl špatně - stabilita, klepavka po fyzicky náročném výkonu při focení v leže, nebo se podepsal nějaký tetelící se teplý vzduch těsně nad zemí. Nevím, každopádně jsem si pěkně pocvičil a doma se celý hodil do pračky:o)
s8.jpg
s10.jpg
s9.jpg
s4.jpg
s12.jpg
s6.jpg
s5.jpg
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
martinzatka@seznam.cz
Na Vaši návštěvu se těší Martin Žatka
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one