Foto R.Kalivoda

Foto R.Kalivoda

Ahoj;o)
jmenuji se Martin, tahám s sebou už na hřbetě nějaký ten křížek a taky už půl života tahám na krku (rameni) foťák při toulkách krajem v okolí mého rodiště, tj. okolím Bruntálu v podhůří Jeseníků.
Jako kluk jsem zkoušel fotit sovětskými přístroji Zenit, časem jsem se, jak vývoj předurčuje, přes Prakticu, P-six a kinofilmovou Minoltu dostal až k digitálu.
Nenajdete zde senzační akční a technicky perfektní fotky,do uměleckého ztvárnění mám taky daleko. Jen zprostředkovávám to, co jsem při svých toulkách viděl a se štěstím"ulovil".
podzim (2).jpg
Většinou nevlídný měsíc listopad nabízí překvapivě poslední dny krásné slunečné počasí. Hodilo by se vyrazit třeba do podzimních hor, ale není na to prostor. Musí mi tedy stačit občas nějaká vycházka v okolí. Zkusil jsem něco na pastvinách nad Tylovem, srnčí, jak jsem zjistil, ráda vylehává celé dny uprostřed kravami opuštěných ploch.
srny1.jpg
Ovšem dostat se k ní, strategicky dobře rozmístěné s rozhledem a hlavně dobrým větrem ( jakoby věděli, že pro mě je technicky téměř nemožné dojít k nim od východu:o) je velmi těžké. A tak se podaří jen něco málo z větší dálky za předpokladu ochoty plížit se za úlovkem po čtyřech a po břiše.
srny.jpg
Je to velmi náročný lov s nejistou odměnou a bolí. A i psychice nepřidá, když po 40 minutovém přerušovaném plazení kolem ohradníku se najednou srnčí zvedne, protáhne a popojde o 40m dál kde opět zalehne.
podzim.jpg
srn6.jpg
Jedno ráno se mi nečekaně podařilo setkání s tlupou muflonů, to zase na protějších stráních. Nebýt náhodného setkání s osamělým beranem v hloubi luk, ani bych o tlupě nevěděl. Beran stál jako socha a snad 10 minut hleděl jedním směrem. Při pokusu přiblížit se k němu jsem se dostal dál do luk a otevřel se mi výhled na další enklávy, kde právě vytahovaly z lesa muflonky. Proto ten muflonův soustředěný pohled!
m.jpg
Beran se pak rozběhl k nim, já oklikou také. Bohužel 38.členná tlupa byla rozdělena na tři skupiny, z nichž jednu tvořili starší berani, ktěří postávali opodál jakoby si v kalendáři nepřečetli, že je říje. Můj pokus přiblížit se k nejbližší skupince po pár minutách utnula druhá, které jsem vlezl asi do větru.
m1.jpg
m3.jpg
Potěšilo mě, že se tlupa rozrostla z jarních 24 kusů a že nechybí ani místní nejsilnější 7.letý beran.Pár fotek mi naštěstí mufloni dovolili přes pás vysoké trávy, další ráno už jsem je však na loukách nenašel.
muf2.jpg
muf4.jpg
v.jpg
Od léta jsem nenašel čas podívat se k rybníčku v údolí, tak přišel na řadu nyní. Potěšil mě ledňáček, nečekaně sednuvší na větvičku břízky. tak nečekaně, že než jsem se vzpamatoval, byl fuč. Kdo ale seděl vytrvale, to byl osamocený kormorán vysoko na další bříze daleko od břehu.
k3.jpg
k2.jpg
I důkaz trvalého pobytu bobrů jsem nepřehlédl a zdokumentoval si jej.
Snad pěkné dny ještě nekončí a s něčím zajímavým se v našich chudých revírech potkám.
b.jpg
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
martinzatka@seznam.cz
Na Vaši návštěvu se těší Martin Žatka
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one