Foto R.Kalivoda

Foto R.Kalivoda

Ahoj;o)
jmenuji se Martin, tahám s sebou už na hřbetě nějaký ten křížek a taky už půl života tahám na krku (rameni) foťák při toulkách krajem v okolí mého rodiště, tj. okolím Bruntálu v podhůří Jeseníků.
Jako kluk jsem zkoušel fotit sovětskými přístroji Zenit, časem jsem se, jak vývoj předurčuje, přes Prakticu, P-six a kinofilmovou Minoltu dostal až k digitálu.
Nenajdete zde senzační akční a technicky perfektní fotky,do uměleckého ztvárnění mám taky daleko. Jen zprostředkovávám to, co jsem při svých toulkách viděl a se štěstím"ulovil".
Srnčí říje pomalu odeznívala. Chtěl jsem ještě stihnout nějaké to toulání srnců ale nějak se letos nekonalo nebo jsem ho prostě prošvihl. Poslední srnčí pár v okolí se již bez náznaků říjných choutek jen relaxačně popásal u olšiny, škoda, že mi tenhle krasavec v říji unikl. A to se potuloval jen o pár stovek metrů dál přes lesík od míst mých čekaných.
ostr1.jpg
Čekané u srnčích říjišť jsem postupně vyměnil za procházky a šoulačky. Jen takové poklidné, ničím nemotivované toulky. Jednoho rána, i díky tomu, že se mi podařilo lehce zaspat a musel jsem tím pádem pozměnit plán, se mi při přechodu lesní cestou směrem k východním pastvinám připletlo do cesty pár selat. Za lesem už silně svítalo ale prasátka si vesele v temném krytu lesa přerývala mokrou lesní cestu. Bachyně již patrně se zbytkem selat zatáhla před nastávajícím rozedněním do houštiny, jen tři sourozenci, patrně neposlušní raubíři, se zdrželi. K mé radosti. I když v lese bylo světla velmi pomálu a nemohla vzniknout žádná dobrá fotka, přesto mi udělali radost.
ráno1.jpg
Konec srpna už povětšinou nabízí chladná a mlžná rána, letos vzhledem k chladnějšímu počasí jsou rána studená až až...ale krásná.
ráno.jpg
Rád se protáhnu kolem mezí, tam lze potkat i kdejakého zpěváčka, jako třeba u nádherné meze s diviznami. Podobné biotopy jsou perlami podhorské krajiny a měly by se chránit jako oko v hlavě.
ptáček.jpg
Nejen na mezích ale i na lesních pasekách se ještě dá potkat ťuhýk. Za pár dní už to pravda nebude, zmizí do tepla, za hmyzem, kterého už mu tady začíná ubývat.
tuhoš.jpg
Mlžná srpnová rána jsou předzvěstí blížící se jelení říje, ta ale v mých revírech nevypukne, nebo jen sporadicky a utajeně. Určitě stojí za to si v tuto dobu přivstat. Málokdy se naskytnou ranní pohledy kdy si léto podává ruku s podzimem.
mlha6.jpg
Srnčí zvěři je úplně jedno, jak hezké nebo nebo nehezké ráno mám, ona potřebuje po říji a před zimou kvalitní pastvu. Snad proto si vybírá jetelinku, která má v pozdním létě asi větší obsah cukrů.
jetel.jpg
No a v kraji lesa shání zásobičky veverka, její svištivý zvuk při sprinterském lezení do korun jehličnanů mě skoro vždy vyleká.
vevera.jpg
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
martinzatka@seznam.cz
Na Vaši návštěvu se těší Martin Žatka
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one