Foto R.Kalivoda

Foto R.Kalivoda

Ahoj;o)
jmenuji se Martin, tahám s sebou už na hřbetě nějaký ten křížek a taky už půl života tahám na krku (rameni) foťák při toulkách krajem v okolí mého rodiště, tj. okolím Bruntálu v podhůří Jeseníků.
Jako kluk jsem zkoušel fotit sovětskými přístroji Zenit, časem jsem se, jak vývoj předurčuje, přes Prakticu, P-six a kinofilmovou Minoltu dostal až k digitálu.
Nenajdete zde senzační akční a technicky perfektní fotky,do uměleckého ztvárnění mám taky daleko. Jen zprostředkovávám to, co jsem při svých toulkách viděl a se štěstím"ulovil".
V pátek večer jsem se zajel podívat do míst, která jsem vloni úplně vynechal ač tam bývalo mnoho zajímavého. A taky se mi zastesklo po obilí;o) Prošel jsem kus pšeničného lánu směrem od silnice k lesu a vystopupil na posečené louky. V kraji olšiny pod loukou jsem zahlédl kus srnčího.Bylo to daleko ale podle chování jasný srnec.Jenže než jsem se přiblížil, zmizel v olšině. Čapl jsem tedy do kraje remízu nad loukou kdyby ještě pantáta vylezl a taky že jo. A pantáta ne ledajaký. Byl pořád daleko ale poznal jsem, že jeho trofej je zvláštní. Jenže srnec měl nabrán směr ode mě k obilnému poli.Nepomohlo ani mé třepání větvičkou střemchy, prostě šel. Ale k poli nedošel, zalezl zase o kus dál do olší. Zmocnila se mě jakási touha tohoto zvláštního srnce nafotit. Proto jsem se rychle přemístil do středu louky, zalehl za šťovík a doufal v zázrak. Srnec fakt znova vytáhl, byl blíž ale pořád to nebylo ono.
praděd3.jpg
Zkoušel jsem fotit a srnci to naštěstí neuniklo. Šel mě vyšetřit. Klasicky mě obcházel v půlkruhu a já měl radost.Ovšem jen do té doby, než jsem zjistil že skrz všudypřítomné šťovíky ho nemůžu zaostřit. Když už se AF chytil,srnec se pohnul a pořád dokola. Navíc mi šel do ostrého protisvětla přímo proti klesajícímu slunci nad hřebeny hor.
praděd4.jpg
praděd.jpg
Když konečně nezavezela zelenina ve výhledu, počalo v hledáčku blikat číslo 4000. No jo, musím zaclonit, moc světla. Automaticky 3x cvakl kroužek clony a já cvakal dál.
Srnec popošel a záhy se mi dostal do bočního světla.Opět jsem pootočil kroužkem clony a opět jsem bojoval s překážejícími šťovíky.
praděd2.jpg
To už se ale srnec dostal do větru a na nic nečekal.Při prohlížení fotek na displeji jsem se orosil. Vždyť já poslední snímky fotil na 13/125.! Pootočil jsem sice clonovým ovladačem když srnec vyšel z protisvětla, ale na druhou stranu - přiclonil jsem ještě víc.
No co už. Mrknul jsem ještě k obilí a již bez slunce se večerem vracel kolejí v pšenici k autu.Ještě se mi do hledáčku dostala srna ale světla už nebylo.
praděd5.jpg
Chtěl jsem se jít na srnce podívat i ráno, ale budík mě tentokrát nepřesvědčil;o) Až v neděli ráno se mi povedlo dostat se brzo k olšině.Ovšem po srnci ani památky. Potkal jsem 2 jiné, ještě brzy za šera ale po "raritce" ani stopy. Po slunka východu jsem tedy zašel mrknout k pšenici.Ani tam nebyl, ale čekalo mě tam jiné překvapení.
praděd6.jpg
Tři jeleni zatahovali do lesa, jak jsem pak zjistil, nějaký už byl dávno v lese, slyšel jsem varovné rochnutí, které opzdilce popohnalo do bezpečí. Poslední mladý jelen se však otočil k pšenici a vešel do obilí. Co to? Koukám, a z klasů vyrostl další jelen. Pak svorně zatáhli za staršími druhy.
praděd7.jpg
A aby toho nebylo málo, při cestě zpět přes obilí jsem zvedl ještě jednoho mladíčka.
špičák.jpg
Tak můžu říct, že jsem po dlouhé době prožil docela vzrúšolovy pod našimi Jeseníky ;o)
Dodatek - březen 2012
Po osmi měsících se vrátím k srnci s raritní trofejí. Tohoto srnce jsem v říji marně hledal, dnes vím proč.Včera jsem byl na chovatelské přehlídce trofejí a tam jsem ho mezi raritama okamžitě poznal.Byl uloven 7.8.
trofej (2).jpg
Zajímavé je, že během tří týdnů co uběhly od doby kdy jsem srnce fotil a kdy byl uloven, se srnci otupily některé výsady, přední výsada na pravém parůžku je dokonce zkrácená! Srnci byly určeny 4 roky věku a šťastným lovcem je pan Frgal ze Starého Města.
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
martinzatka@seznam.cz
Na Vaši návštěvu se těší Martin Žatka
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one