Foto R.Kalivoda

Foto R.Kalivoda

Ahoj;o)
jmenuji se Martin, tahám s sebou už na hřbetě nějaký ten křížek a taky už půl života tahám na krku (rameni) foťák při toulkách krajem v okolí mého rodiště, tj. okolím Bruntálu v podhůří Jeseníků.
Jako kluk jsem zkoušel fotit sovětskými přístroji Zenit, časem jsem se, jak vývoj předurčuje, přes Prakticu, P-six a kinofilmovou Minoltu dostal až k digitálu.
Nenajdete zde senzační akční a technicky perfektní fotky,do uměleckého ztvárnění mám taky daleko. Jen zprostředkovávám to, co jsem při svých toulkách viděl a se štěstím"ulovil".
výhled.jpg
V poslední době, tedy začátkem roku a dál se ze mě stal dokumentarista. Ač mé ambice jsou trošku vyšší, tedy se snahou o občasný snímek prezentovatelný v tisku, letos se mi to ne a ne dařit. Přesto nemohu říct, že bych měl nouzi o zážitky a setkání. Ovšem všechna tato mají stále jen rámec dokumentu, bez známek kvality. Začalo to setkáním a pozorováním páření lišek ( viz článeček " Jak jsem cosi podělal"), předtím to bylo opět setkání s lišákem odpočívajícím ve svahu až to přešlo k marným lovům u újedí. Ty jsem letos zřídil dvě. Od té druhé jsem si sliboval mnoho, neboť návnadou byla srna sražená autem.
újed (2).jpg
Také hned první návtěva ještě ve stejný den, kdy jsem újeď založil, slibovala hodně. Již z dálky jsem slyšel křik krkavců a můj příchod jich zvedl více než 10. Ovšem další dny se mi před krytem neukázali. Odskočil jsem tedy párkrát na první příměstskou újeď, tam situace nebyla jiná. Nic, jen občasný přílet sojky. Přitom káňat v okolí kroužilo dost.
s3.jpg
Nutno taky podotknouti, že dní s dobrým počasím bylo poskromnu a když už bylo slušně, stejně mi zapózoval jen sem tam nějaký drobný ptáček na krmítku. Zkrátka se nedařilo a jedinou útěchou mi byli hýlové a brhlíci. Ovšem i ti hejlíci si ze mě dělali dobrý den a na připravený odsedací pařízek sem tam sedla jen holka ale většinou "lovila" pod pařízkem. Samec zásadně sbíral spadené semínka na zemi.
hýlka.jpg
Cestou k druhé újedi se mi do cesty občas připletlo i srnčí, ale všechny pokusy o snímek byly něčím zmařeny.
srnčí.jpg
Z předložené srny už toho mnoho nezbývalo a stále jsem na kartě neměl nic kloudného. Jedno poledne jsem při příchodu k újedi napočítal okolo 30 odlétávajících krkavců! Bodejť by návnada nemizela před očima. Až jednoho rána se konečně uvolil párek černých obezřetníků zapózovat před objektivem. Ovšem....Bylo to brzo ráno, zataženo a opět vznilkl jen dokument o návštěvě zamilovaného páru s projevy toku.
web.jpg
Navíc samec raději než dobývání zbytku srny vzal za vděk kouskem žeber mnou přihozených a ihned si jej odtáhl o hezký kus dál do pole. Tam se dělil se samicí i strakami. Což o to, zážitek parádní, ale na dobrou fotku to opět nebylo.
4ab.jpg
újed2.JPG
Další do sekce "fajn zážitek ale jen dokument" patří sobotní setkání s liškou. To ráno jsem ubytoval v krytu kamaráda Honzu v naději, že krkavci kolem 7:30 opět přiletí a Honza svou zkušeností a především technickým umem udělá z takového setkání víc než dokument. Já využil obsazenosti krytu k pokusu o setkání s liškou u hodně frekventované nory. A světe div se, snad půlhodinku po mém zasednutí u stromu se v pasece mihlo rezavé tělo. Liška svižně čárovala rovnou ke vsuku nory, bohužel v podrostu mladých kmínků a trav. I když jsem ji měl v hledáčku, AF odmítl dát pokyn k snímku a to zrovna v době, kdy se kmotra podívala mým směrem. Až o půl vteřiny později klaplo zrcadlo, ale to už byla liška opět v pohybu s hlavou mezi podrostem. Během vteřiny zmizela v noře. Zážitek fajn, ale...A když pak Honza hlásil, že krom nějakého žlutého ptáka ( strnad;o) nic nepřiletělo, byl jsem zklamán dvojnásobně.
l1.jpg
Zima, zdá se, končí, pěknou kulisu sněhu a námrazy už asi nepotkám. Snad se smůla zlomí s přicházejícím jarem....
pahýl3.jpg
7.jpg
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
martinzatka@seznam.cz
Na Vaši návštěvu se těší Martin Žatka
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one