Foto R.Kalivoda

Foto R.Kalivoda

Ahoj;o)
jmenuji se Martin, tahám s sebou už na hřbetě nějaký ten křížek a taky už půl života tahám na krku (rameni) foťák při toulkách krajem v okolí mého rodiště, tj. okolím Bruntálu v podhůří Jeseníků.
Jako kluk jsem zkoušel fotit sovětskými přístroji Zenit, časem jsem se, jak vývoj předurčuje, přes Prakticu, P-six a kinofilmovou Minoltu dostal až k digitálu.
Nenajdete zde senzační akční a technicky perfektní fotky,do uměleckého ztvárnění mám taky daleko. Jen zprostředkovávám to, co jsem při svých toulkách viděl a se štěstím"ulovil".
kryt.jpg
Mrazivý slunečný den mě vytáhl po obědě k újedi. Při parkování pod remízkem mě okukovalo krásné světlé káně. Nechalo mě vytáhnout foťák, přijít o pár kroků blíž ale pak už se vzneslo.
Už zdálky jsem viděl, že u mé újedi něco je. Více než 200 m vzdálenost mezi námi už byla pro dravce moc blízko a káně se zvedlo. Současně se odlepila z nízké borovice nad krytem další dvě.
Okatě jsem prošel tam a zpět kolem návnady, zjistil přitom, že dravec se krmil na zmrzlém kusu kuřecího korpusu co zbyl od včera, přihodil čerstvé kousky a dělal jakoby nic, neboť káňata mě sledovala z výšin nad lesem. Můj manévr, jako bych se vracel a nenápadně přitom mizel za rohem lesa, měl dravce zmást... Prvními návštěvníky jako obvykle byly sýkorky na slunečnici. Ale záhy se něco dělo, koňadra na pařízku jakoby se bránila nějakému útoku. Záhy bylo vše jasné. Zatoulal se sem čížek, a ten, jak známo, je na krmidle suverén, i když je fyzicky menší. Sedl a cpal se a až několikerý nálet brhlíka ho donutil opustit hody. A naráz se všichni drobci hlasitě hrnuli k lesu, do křoví i do větví mého krytu. Nad loukou se mihl stín. Káně. Konečně na sluníčku. Ale chyba. Posunul jsem návnadu kus jinam a přidal větev. Káně na ni sice sedlo, ale než jsem se dostal k prvním snímkům, bylo už na zemi a větev jen zavazela. Dravec něco zobl, kupodivu dal přednost té staré zmrzlé kosti před čerstvými játry. Nezdržel se dlouho, byl poněkud nervozní. Dobré ale je, že jsem tentokrát čekal na úlovek jen necelou půlhodinku. Káně odletělo, dvakrát se ještě protočily sojky pro mražené žaludy a byl čas balit. Vydržel bych déle, ale časový harmonogram mi to nedovolil.
d1.jpg
d2.jpg
č.jpg
d4.jpg
d5.jpg
d6.jpg
d7.jpg
d8.jpg
d9.jpg
kryt3.jpg
kryt2.jpg
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
martinzatka@seznam.cz
Na Vaši návštěvu se těší Martin Žatka
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one