Foto R.Kalivoda

Foto R.Kalivoda

Ahoj;o)
jmenuji se Martin, tahám s sebou už na hřbetě nějaký ten křížek a taky už půl života tahám na krku (rameni) foťák při toulkách krajem v okolí mého rodiště, tj. okolím Bruntálu v podhůří Jeseníků.
Jako kluk jsem zkoušel fotit sovětskými přístroji Zenit, časem jsem se, jak vývoj předurčuje, přes Prakticu, P-six a kinofilmovou Minoltu dostal až k digitálu.
Nenajdete zde senzační akční a technicky perfektní fotky,do uměleckého ztvárnění mám taky daleko. Jen zprostředkovávám to, co jsem při svých toulkách viděl a se štěstím"ulovil".
k0.jpg
Týden uplynul jako voda ( která tedy mimochodem u nás letos opět velmi chybí v potocích a řekách) a já opět vyrážím na jesenické hřebeny. Tentokrát za to může lehká intervence kamaráda Vaška. S Vencou to máme k sobě blízko, jak názorově a fotozápalem, tak i kilometrově. Občas se k němu stavím na kus řeči a kafe při cestě z pracovního revíru. A při jednom takovém kafování na jeho zahradě jsme se domluvili, že to v sobotu na horách zkusíme.
Nějaký podrobný popis krok po kroku tentokrát nebude, jen zeširoka nastíním průběh akce. Kamzíci, což byl hlavní cíl naší snahy, nás překvapili hned po výstupu na hřeben. Ještě z hlavní turistické magistrály jsme sledovali rozlezlou tlupu částečně na náhorní planině, částečně pod ní. Ovšem směr větru a naše pozice nám nedovolily nic zásadního, krom pozorování a pár dokumentačních cvaků.
Nakonec, po dlouhém šoulání, se nám podařilo na tlupu narazit znova, vzniklo už i pár lepších záběrů a hlavně delší pozorování v příkrém svahu. Tlupa kamzic s kamzíčaty a dorostenci nás brzy odhalila.Opět nás kamzíci přesvědčili, jak významný je jejich stádový systém a to, že jsou rozprostřeni na poměrně velké ploše. Vždy vetřelece odhalí některý z kusů, který unikne naší pozornosti.
Mě osobně docela potěšilo, že jsme viděli kromě hlavní mateřské tlupy ještě jednu dvojici samostatně a posléze dvojici kozlů, pohodářů. Jeden si zalehl na ranním sluníčku, zatímco druhý intenzivně " vytloukal" své růžky na převislých větvích horské smrčku :o)
k.jpg
k1.jpg
k1a.jpg
k2.jpg
k4.jpg
kv.jpg
l.jpg
v.jpg
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
martinzatka@seznam.cz
Na Vaši návštěvu se těší Martin Žatka
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one