Foto R.Kalivoda

Foto R.Kalivoda

Ahoj;o)
jmenuji se Martin, tahám s sebou už na hřbetě nějaký ten křížek a taky už půl života tahám na krku (rameni) foťák při toulkách krajem v okolí mého rodiště, tj. okolím Bruntálu v podhůří Jeseníků.
Jako kluk jsem zkoušel fotit sovětskými přístroji Zenit, časem jsem se, jak vývoj předurčuje, přes Prakticu, P-six a kinofilmovou Minoltu dostal až k digitálu.
Nenajdete zde senzační akční a technicky perfektní fotky,do uměleckého ztvárnění mám taky daleko. Jen zprostředkovávám to, co jsem při svých toulkách viděl a se štěstím"ulovil".

Tamronstory

tamron2.jpg
Do nedávné doby byl mým hlavním a vlastně jediným pomocníkem při lovech s foťákem teleobjektiv Tamron 200-400/5,6 IF LD. Prožil se mnou snad 9 let služby. Zakoupil jsem ho již použitý na kinofilmovou Minoltu, potom přesadil na Sony A100, A200 a A700. Tento starý model objektivu není žádný superlovec, má spoustu špatných vlastností a jen málo dobrých. Mezi ty nedobré patří např.lenost - rychlost, tredy spíš pomalost jeho AF je uspávající ovšem někdy taky nervydrásající. Dalším nešvarem je snadné zanášení nečistot do nitra díky systému zumování, tj. Pumpa.Nicméně jsem s ním pořídil pár myslím slušných snímků, mezi těch málo předností patří např.dobré zvládání protisvětla a slušná kresba při ohnisku 200-350 cca. Ale nechci dělat nějakou recenzi tomuto pradědečkovi, spíše bych měl udělat recenzi patrně jedinému servisu v republice. To bylo tak:
Asi před 3 lety již byla vrstva prachu na vnitřní čočce taková, že působila jako změkčovací filtr. Rozhodl jsem se investovat a poslal Tamrona do Tamrona vyčistit. Tam ho včistili, poslai zpět, já zaplatil ke dvěma tisícům a bylo.Až po pár dnech jsem si všiml, že na vnitřní čočce je více než cm dlouhá rýha. Nemohla vzniknout jinak, než při čištění v servise.Nejsem komfliktní typ a když jsem po nálezu nabyl pocit, že škrábanec nemá vliv na výsledek, nechal jsem to být.Tři roky jsem se dál trápil a občas i radoval s tímto objektivem, až přišlo jaro letošního roku. Tamron se zasekl při ostření. Zkrátka nebyl schopen přejít na ostřícím kroužku určitou mez.A to ani manuálně! Co naplat, pošlu ho do servisu. Již předběžná komunikace dávala tušit problém, tento model v service Tamron snad ani neznali, neustále podbízeli, že mám patrně na mysli model 200-500. Poté tedy souhlasili, ať objektiv pošlu, že se uvidí co se dá dělat.Pár dní po odeslání zazvonil telefon a z druhého konce vlny mi člověk lámanou češtinou vysvětluje, že " to nede opavit, neni nahradny dýl".Fajn, mám po objektivu. Poslali mi ho bez opravy a naštěstí jen za poštovné zpět. Aby mi doma neležel jen tak, nabídl jsem ho k prodeji za pár stovek, třeba má někdo stejný, potřebuje nějaký dílek, může se hodit.Do 2 týdnů se zaseklý neopravitelný Tamron vezl do Olomouce.Druhý den mi přišel e-mail " díky, odpoledne jsem si objektiv vyzvedl na poště a večer jsem ho rozebral, vytáhl z ostřícího mechanizmu plastovou třísku, promazal a složil.Ještě poslouží"....Co na to říct? Šikovnému amatérskému oporaváři přeji, ať mu Tamron slouží ještě řadu let, ale co popřát profesionálnímu opraváři z firmy Tamron.......?
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
martinzatka@seznam.cz
Na Vaši návštěvu se těší Martin Žatka
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one